Dört belediyeye kayyum

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile bu sabah gözaltına alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve dün gözaltına alınarak tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yerine kayyum atandı. Son olarak dün gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un yerine de kayyum atandı.

Kurultay

Dört belediyeye kayyum

İçişleri Bakanlığı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın görevlerinden uzaklaştırıldığını, Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın'ın da Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini bildirdi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı gözaltında

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya da bu sabah gözaltına alındı. Kaya'nın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Van Valisi İbrahim Taşyapan'ın Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında bu sabah erken saatlerde Büyükşehir Belediye Binası'na gelen polis ekipleri binaya girdi. Bu arada Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye başkanı Bekir Kaya da İpekyolu İlçesi'ndeki evine giden ekipler tarafından alınarak belediyeye götürüldü. Burada bir süre tutulan Başkan Kaya gözaltına alındı.

Tunceli Belediye Başkanı tutuklandı, yerine kayyum atandı

Tunceli'de ise yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde adliyeye çıkartılan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ile HDP ve DBP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 12 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. İçişleri Bakanlığı, Tunceli Belediye Başkan Vekilliği'ne, Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner'in atandığını duyurdu.

Kayyum atanan belediyeler

DBP, 2014 seçimlerinde 8 il ve 2 Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazandı. Mardin'de ise seçime bağımsız aday olarak giren Ahmet Türk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu belediyelerden, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Diyarbakır, Van, Mardin ve Tunceli'ye kayyum atandı. DBP'nin seçimi kazandığı diğer iller Ağrı, Iğdır ve Bitlis'ti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar