Donbas'ta Ukrayna askerine karşı saldırılar sürüyor

Ukrayna'nın doğusundaki işgal altındaki Donbas bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçı teröristler, ateşkes anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor.

Kurultay

Donbas'ta Ukrayna askerine karşı saldırılar sürüyor

14 SALDIRI DÜZENLEDİLER

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, son bir günde Rus militanların Ukrayna güçlerine karşı 14 saldırı düzenlendiği duyuruldu. Saldırılar sonucunda bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği, üçünün de yaralandığı bildirildi. Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, "Rus yanlısı teröristler, bölgede ateşkes rejimini ihlal ederek, Minsk anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan 80 mm ve 122 mm kalibrelik havan topları, çeşitli sistemlerde bombaatar,  piyade savaş aracı silahları, büyük kalibrelik makineli tüfekler ve diğer silahlarla saldırılar düzenlendi." denildi. 

UKRAYNA'NIN DOĞUSUNDAKİ RUS YANLISI AYRILIKÇILAR

Donbas'taki çatışma, Rusya, Kırım'ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başlamıştı. Rusya bölgedeki ayrılıkçılara finansal ve askeri destek sağlıyor. Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre; Donbas'ta 2014-2019 yılları arasında yaklaşık 13 bin 200 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca BM Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu Donbas'taki askeri çatışmaların sonucunda en az 147 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 392 çocuğun da yaralandığını bildirdi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar