Dolar rekora gidiyor: Piyasalarda hareketlilik Türk Lirasını vuruyor, peki neden değer kaybediyor?

ABD para birimi Dolar, Türk Lirası karşısında 3.0967'yi görerek, 15 Temmuz sonrasında 3.0973 ile rekor kırdığı seviyeye yaklaştı.

Kurultay

Dolar yükselmeye devam ediyor!

Serbest piyasada Dolar, Türk Lirası karşısında 15 Temmuz sonrasındaki rekor seviyesine yaklaştı. Dolar, gün içinde Türk lirası karşısında 3.0967'yi gördü. Darbe girişiminin ardından bu rakam 3.0973'e çıkarak rekor kırmıştı. Peki dolar neden yükseliyor?

OPEC üyeleri düşen petrol fiyatlarına karşı üretimi kısma konusunda anlaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin İstanbul'da yapılan Dünya Enerji Kongresi'nde yaptı açıklamayı; "OPEC'i destekliyoruz" dedi.

Petrol fiyatları bu açıklama ile 53 doları aştı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş enerjide dışa bağımlı Türkiye gibi ülkelerde ise olumsuz algılandı. Enerji üreten ülke piyasalarında ise hava olumluydu.

Putin Avrupa ve ABD'de Rusya'ya karşı yükselen karşıt tavra karşı da doğu kartını gösterdi. Çevreci enerjilerin abartılmamasını, karbon yakıtların ömrünün dolmadığını söyleyen Putin, Çin ve Hindistan'la sıvılaştırılmış doğalgaz konusunda çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş içeride kur üzerinde baskı yaratırken; dolar 3.08 lira seviyesini aştı.

Tek neden petrol fiyatları değil. Kur üzerinde Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz artıracağı beklentisi etkili.

"Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edecek" öngörüsü enflayon verileri sonrasında güçlenirken, Moodys'in not indirimi sonrası bir miktar para çıkışı da kendisini hissettiriyor.

Yatırımcılar OHAL süreci ve Orta Vadeli Program'a dönük gerçekleşmeleri ve jeopolitik riskleri içeride terörle mücadele sürecini de yakından izliyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar