Dolar rekorunu yenileyerek 3,35'i gördü

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın, "görece yakın bir tarihte" faiz artışı olabileceğini söylemesi üzerine, dolar 3,35 liralık yeni rekor düzeye kadar tırmandı.

Kurultay

Dolar rekorunu yeniledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dolardaki hızlı tırmanışı frenleyebilmek için, finansal sisteme 700 milyon dolarlık ek döviz likiditesi sağlanması amacıyla, "katsayıları düşürmesi"ne karşın dolar 3,35 liraya çıktı. Euro da 3,5835 lira ile yeni rekor kırdı.

Dolardaki tırmanışın hızlanmasında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları etkili oldu. Yellen'in ABD Kongresi'nde yapacağı ekonomik görünüme ilişkin önceden dağıtılan konuşma metninde, faiz artırımlarını uzunca bir süre ertelemenin, aşırı risk alımını özendirebileceğine dikkat çekildi. Bu durumun da sonraki dönemde daha hızlı faiz artışlarına zorlayabileceği uyarısında bulunuldu.

Metinde "Federal Açık Piyasa Komitesi'nde faiz artırımı olasılığının daha da güçlendiği düşüncesi hâkim. ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doğrultusunda ilerlediğini göstermeye devam ederse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak" ifadeleri yer aldı.

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar