Doğu Türkistanlılar, Çin'in alıkoyduğu babalarıyla iletişim kuramıyor!

Türkiye’deki çok sayıdaki Uygur Türkü; Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarının aralıksız sürdürüldüğü Doğu Türkistan'daki ailelerinden bir Babalar Günü’nde daha haber alamıyor.-

Kurultay

Doğu Türkistanlılar, Çin'in alıkoyduğu babalarıyla iletişim kuramıyor!

Hukuk eğitimi almak için 2011 yılında Doğu Türkistan'ın Gülce şehrinden ayrılarak Türkiye'ye gelen ve babası ile uzun zamandır iletişim kuramayan Uygur Türkü Jevlan Şirmehmed, bir Babalar Günü'nde daha Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan için dünyaya çağrıda bulundu.

"BABAMI ARAYAMIYORUM BİLE"

Doğu Türkistanlı Şirmehmed, sosyal medya hesabından Babalar Günü'ne dair hüzün dolu bir paylaşım yaptı. Uygur Türkü genç "Bugün Babalar Günü, ancak babamı arayarak 'Babalar Günü'n kutlu olsun' diyemiyorum." ifadelerini paylaştı.

Uygur Türkü genç Şirmehmed paylaşımında, 892 gündür Çin'in insanlık dışı politikası nedeniyle ailesi ile iletişim kuramadığının bilgisini de kaydetti.

"ÇİN DÜNYAYI KANDIRIYOR, SESİMİZİ DUYAN YOK"

Annesinin hapiste, babası ile kardeşinin nezarette olduğunu aktaran Jevlan Şirmehmed, "Çin yalanlarıyla dünyayı kandırıyor ama bizi duyan yok..." ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA UYGUR TÜRKÜ ÇİN'E, SİTEM DOLU ÇAĞRI VİDEOSUNDA YER ALDI

Aynı zamanda Ankara'nın Çin Büyükelçiliğinin yaptığı Babalar Günü paylaşımına tepki gösteren
Şirmehmed çok sayıda Uygurun yer aldığı videoyuda paylaşarak şu ifadelerle sitem etti:

"Siz ailenin ne olduğunu biliyor musunuz? Aile sevgisiyle ilgili bir fikriniz var mı? Olsaydı, Uygur aileleri paramparça etmezdiniz. Anne babaları evlatlarından ayırarak hapislere atmazdınız. Babalar Günü size bir anlam ifade eder mi? AnnemiSerbestBırak Ailemle iletişimime engel olma!"

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar