Doğu Türkistan'ın sürgündeki Bakanı

Yesevi Düşünce Derneği'nin Karamürsel Öğretmenevinde tertiplediği konferansta konuşan Doğu Türkistan Sürgün Hükumeti İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, ülkelerinin tarihi, bağımsızlık mücadelesi ve Çin zulmü hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Kurultay

Doğu Türkistan'ın sürgündeki Bakanı

NESİLLERİMİZ DEVAM ETTİKÇE DOĞU TÜRKİSTAN'IN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ DEVAM EDECEKTİR

Yesevi Düşünce Derneğinin Karamürsel Öğretmenevinde tertiplediği konferansa Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Belediye Başkanvekili Mesut Çetinkaya, İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, siyasi parti temsilcilikleri, Ülkü Ocakları ve sivil toplum kuruluşları katılım gösterdi. 

Açılış konuşmasında dernek yönetim kurulu başkanı Emre Ateş, milli ve manevi duygulardan uzak bir dönemde olduklarını, etkili çalışmalarla bu boşluğu doldurmak istediklerini; Türk Dünyası ve İslam Coğrafyasının sıkıntılarını dile getirirken çağlara hoşgörüsü ile damga vurmuş, Türk Milleti'nin kalplerine mührünü bırakmış Ahmet Yesevi'nin öğretilerini rehber edineceklerini söyledi.

Konferansta konuşan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, kendi aile büyüklerinin de Kumul'da uğradıkları katliamı anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Doğu Türkistan söz konusu olduğu zaman Rusya ve Çin'in ortak hareket ettiklerini söyleyen Dinçtürk, bağımsızlık mücadelelerini anlatırken nesilleri devam ettiği müddetçe özgürlük mücadelelerinin de devam edeceğini söyledi. Çin işgali, katliam, sürgün, göç ve kazandıkları kısa süreli bağımsızlıklarını anlatan Dinçtürk, ileriye yönelik olarak "Türkiye ne kadar güçlü olursa bizde o kadar güçlü oluruz." dedi. Yoğun bir katılımın olduğu konfreans Dinçtürk sonunda katılımcılarla bir süre sohbet ederek gelen soruları cevaplandırdı. 

Konferans sonrasında Yesevi Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre ATEŞ tarafından Dinçtürk'e bir teşekkür plaketi verildi. Dinçtürk'te Ateş'e Doğu Türkistan Sürgün hükümeti adına bir madalya takdim etti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar