Rusya'dan Çin'e, Doğu Türkistan için dev teklif

Rusya, Kızıl Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da, susuzluğunu gidermek için en az bin kilometrelik bir "dev proje" ortaya attı. Çin, Uygur Türkleri'nin yoğun yaşadığı bu bölgede susuzluk sorununu uzun yıllardır uyguladığı etnik ayrımcılık politikalarından dolayı gidermiyordu.

Kurultay

Rusya'dan Çin'e, Doğu Türkistan için dev teklif

Rusya, Çin'in en kurak bölgelerinden olan Uygur Türkleri'nin yoğun yaşadığı işgal altındaki Doğu Türkistan'da susuzluğunu gidermek için bir "mega proje" ortaya attı.  Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya'nın Altay bölgesindeki su kaynaklarını kullanarak, Çin'e uzanacak bir boru hattı kurulması önerisini Çin resmi makamlarına ilettiklerini duyurdu.

Çin, Sincan Özerk Bölgesi olarak adlandırdığı bölgeye sürekli olaran Han soyundan Çinlileri göç ettiriyor, ancak bölgedeki susuzluğa göre istekli talepler gelmiyordu. Uygurlara etnik ayrımcılıktan dolayı, kızıl Çin yönetimi dev projelerden kaçındığı bilinmekle beraber, demografik yapının tamamen Han soyu lehine değişmesi için, tamamen Uygurların yaşadığı bölgeleri kapsam dışında tutarak, bu projeye onay verebilir.

Rus bakanın verdiği bilgiye göre, yılda 70 milyon m3 su sevkiyatının Kazakistan topraklarından da geçecek bir boru hattı ile yapılması mümkün görünüyor.  

Haberde bir ayrıntı verilmemekle birlikte, haritadan bakıldığında en az bin kilometrelik bir boru hattı gündemde. Kaynak olarak İrtiş nehrinin kullanılması öneriliyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar