Doğu Türkistan'da koronavirüs tedirginliği

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve diğer kent, bölge ve ülkelere yayılan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 60 bin 400'ü geçti ve salgını nedeniyle bin 370 kişi yaşamını yitirdi.

Kurultay

Doğu Türkistan'da koronavirüs tedirginliği

Doğu Türkistan'da yaşayan Türklerin de bu konudaki tedirginlikleri çok fazla arttı. Özellikle Çin'in, 60'tan fazla ceza kampında kötü koşullar altında alıkoyması nedeniyle toplama kamplarına hastalığın yayılmasından çok korkuluyor.

Salgının toplama kamplarında yayılmaya başlamasıyla birlikte kitlesel ölümlerin zaten kötü koşullarda yaşayan Doğu Türkistan Türkleri çok daha hızlı yaşanmasına sebep olacaktır. Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Doç. Dr. Erkin Emet de konuya ilişkin Kırım Haber Ajansı'na (QHA) değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Dr. Emet şuana kadar Doğu Türkistan'da yaşanan koronavirüs vakalarının hepsinin Çinli olduğuna dikkat çekerek, "Şuana kadar Doğu Türkistan'da tespit edilen koronavirüs vakaları bizim takip ettiğimiz kadarıyla hepsi Çin halkından... Ancak Uygur'larda da çok büyük bir tedirginlik var çünkü 3 milyona yakın insan kampta tutuluyor. Kampta çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Kamptakilere bulaştığı takdirde korkunç bir felaket ortaya çıkar. Çünkü oradaki insanlar kalabalık ve toplu olarak kampın içinde yaşıyorlar. Şimdi bütün dünya ona dikkat ediyor. Bizde tedirgin bir şekilde bekliyoruz. Öyle bir durum yaşanması halinde ortaya korkunç bir facia çıkabilir." diye konuştu.

"KORONAVİRÜSÜN TOPLAMA KAMPLARINA BULAŞTIĞINA DAİR RESMİ BİLGİ YOK"

Toplama kamplarından devamlı bilgi almaya ve buradaki duruma özen göstermeye çalıştıklarını belirten Emet, Çin resmi kaynaklarında daha çok Çin nüfusunun fazla olduğu şehirlerdeki koronavirüs haberlerine yer verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ancak şimdiye kadar Doğu Türkistan'da tespit edilen vakaların çoğu, virüsün çıktığı Vuhan bölgesinden o bölgeye kaçan bazı Çinliler var onlardan kaynaklanıyor. Tüm dünya toplama kamplarından bilgi almaya ve buradaki duruma özen göstermeye çalışıyor. Şimdiye kadar kamplara koronavirüsün bulaştığına ya da kamplarda yayıldığına dair resmi bir haber Çin kaynaklarında yok. Çin kaynaklarında daha çok Çin nüfusunun fazla olduğu şehirlerde yayılması ile ilgili haberler yer alıyor."

"DÜNYA UYGUR KONGRESİ DE KORONAVİRÜS HAKKINDA ÇALIŞMALAR YAPIYOR"

Emet, Dünya Uygur Kongresi'nin de koronavirüs ile ilgili dünya çapında dikkat çekmeye çalıştığı belirtti. Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun Isa'nın konuya ilişkin temaslarda bulunmak adına Cenevre'de BM toplantısına katıldığını belirten Doç. Dr. Erkin Emet, şunları söyledi:

"Dünya Uygur Kongresi Genel Başkanı Dolkun Isa Cenevre'de BM'ye gitti. Orada BM bünyesindeki üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştiriyor ve koronavirüsün yayılması hakkındaki endişelerini dile getiriyor. Bugün bizde İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledik. Dünya Uygur Kongresi olarak hem Dünya Uygur Kongresi ile ilgili bilgi verdik hem de yaşanan son gelişmeler ile ilgili bilgi verdik. Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcı Doç. Dr. Erkin Ekrem uzun bilgiler verdi ve yöneltilen soruları cevapladı."

"ÇİN DOĞRU BİLGİ VERMİYOR"

Son olarak Emet, Çin'in resmi rakamlarından yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmadığını ve durumun çok daha ciddi olabileceğini belirterek, "Çin resmi olarak bin 114 kişinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak Çin doğru bilgi vermiyor. Çin'de basın özgürlüğü dediğimiz bir kavram yok. Çin hükumetinin izni olmadan kimse bu haberi yayımlayamaz. Kaldı ki haberler devlet denetiminden geçtikten sonra yayımlanıyor. Bu nedenle bölgede durum çok daha kötü olabilir ve çok daha fazla can kaybı yaşanmış olabilir. Bunları bilemiyoruz..." dedi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajanıs - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar