Doğu Türkistan'da Çin tiyatrosu!

Çin, Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur Türklerine karşı uyguladığı zulmü gizlemek adına farklı yöntemlere başvuruyor. Bu kez başvurulan yöntem adeta "pes" dedirtti.

Kurultay

Doğu Türkistan'da Çin tiyatrosu!

Pekin'in uyguladığı asimilasyon çalışmalarını araştırmaya gelenleri yanıltmak adına, Urumçi'de yerel halka normalde halka kapalı olan camilerde ibadet etmeleri için para teklif ettiği ortaya çıktı. Dünya basınında, Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurlara uyguladığı baskıların ortaya çıkması üzerine Pekin yönetimi, Mısır gibi bazı ülkeler aracılığı ile karşı bildirilere başladı.

Bu kapsamda Çin, sivil toplum kuruluşları ve medya kurumlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. Bu çalışmalar sebebi ile zulmün yaşandığı topraklara geziler düzenleyen Çin yöneticileri, hiçbir sorun olmadığına yönelik bir propaganda gerçekleştiriyor.

PARA KARŞILIĞI İBADET ZORLAMASI

Zulmün uygulandığı bölgelerde herhangi bir sorun yaşanmadığı yönünde çalışmalar yapan Çin yönetiminin yalanları, ülkeden ayrılanların anlatması ile ortaya çıktı. Yakın zamanda ABD'ye yerleşen Zumuret Dawut'un Birleşmiş Milletler'e (BM) verdiği ifadesinde, hala zulüm bölgesinde yaşayan 79 yaşındaki babasının evine 8 Çinli yetkilinin geldiğini ve babasına para karşılığında bölgedeki yerel camide ibadet etmesini istediğini aktardı. Dawut, Pekin'in başvurduğu bu yöntemin bölgeye gelen ziyaretçileri aldatmak olduğunu ifade etti.

"UYGURLAR SANKİ GÜNLÜK HAYATLARINA NORMAL BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYORMUŞ GİBİ BİR SENARYO YARATTILAR"

Çin'de zulüm bölgesinden edindiği bilgileri de anlatan Zumuret Dawut, şöyle konuştu:

"Urumçi'de yaşayan babamın yanına gelip dikkat çeken bir istekte bulundular. Normalde ibadete kapalı olan yerel camide bir ibadet karşılığında 20 renminbi teklif ettiler. Beş vakit namaza göre bu rakam 100 renminbi yani 18.50 dolar yapıyor. Tüm bunların gerekçesi de inanılmaz bir nedene dayanıyor. Bazı günler bölgede sanki hiçbir şey olmuyormuş, sanki zulüm kampları sözde eğitim kampıymış ve Uygurlar da günlük hayatlarına normal bir şekilde devam ediyormuş gibi bir senaryo yaratıyorlar. Yaşananları farklı göstermek istiyorlar. Camilerde herkes özgür bir şekilde ibadet ediyor havası yaratmak istiyorlar." 

PERFORMANS KARŞILIĞI PARA VERİLİYOR

Zumuret Dawut, ayrıca Çin yönetiminin özgür ve açık bir toplum algısı oluşturmak adına devlet çalışanlarını da kullandığına dikkat çekti. Bu senaryoyu oluşturmak adına öğretmen ve polislerin sivil bir şekilde gezilerin düzenlendiği sokaklarda gezdiğini belirten Dawut, bu kişilerden alışveriş yapması, taksi ve otobüsleri kullanması isteniyor, dedi. Bazı görevlilere de performansları karşılığında ücretler verildiğini kaydetti.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar