Dünya Uygur Kongresi'nden Abdullah Yapcan ile ilgili bildiri

Dünya Uygur Konresi yayınladığı bildiriyle, Türkiye'de tutuklanan Abdullah Yapçan ile bağlı Doğu Türkistanlılar'ın kıştılmak istendiğini ve bu olayn arkasında İşgalci Çin'in ajan ve provakatörlerinin olduğu açıkladı.

Kurultay

Doğu Tükistanlı kardeşlerimizin dikkatine!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'nı Çin ziyareti öncesi, İstanbul'da 17 yıldan beri sorunsuz yaşayan Abdulkadir Yapçan gözaltına alındı. Dünya Uygurlar Kongresi internet sayfasında, bu olayla ilgili Çin'in provakatör ve ajanlarının kullanarak, provakasyon yaratılmak istendiği ve Türkiye'deki Uygurların dikkatli olması istendi.

Takma isim, sahte telefon numaraları ve sosyal medya hesaplarıyla Uygurların galeyana getirip kışkırtma kampanyaları aparıldığına dikkat çekilen Hamit Göktürk imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aziz Doğu Türkistanlılar kardeşler

Çin'nin tasmalı Ajan Provakatörleri işe salamasındaki asıl amaç budur:

Aziz Doğu Türkistanlılar ;
Çin'in bu tasmalı Ajan Provakatörleri işe salarak bu tahrik ve kışkırtmalarının esas amacı şunlardır :

1. Doğu Türkistanlıları, T.C. devleti aleyhine Abdulkadir Yapçan üzerinden bu kişinin serbest bırakılması ve Çin'e iade edilmemesini temin için gösteriler yapmasını sağlamak ve geçmişte Uygurların, Çinli İşgalcılar aleyhine yaptıkları tepki ve protesto eylemlerinın rövanşını oynamak ve bu şekilde T.C. devletimizden intikam almak;

2. Doğu Türkistanlıları, tahrik ederek, kışkırtarak Allah'tan sonra en büyük hamisi ve koruyucusu ve sığınağı Türkiye Devletimizin ve Türk Milletinin onlara olan itimat ve güveninin sarsarak, yok etmek suretiyle biz Doğu Türkistanlıları bu dünyada ilelebet öksüz, yetim ve tek başımıza bırakmaktır.

3. 26 Haziran 2016'da İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencisi Abdulmecit İdris teknik takibe takıldığı gerekçesi ile gözaltına alındı ve 86 gün sonra 22 Eylul'de serbest bırakıldı.Bu Provakatörler bu olaya niye es geçtiler veya  hiç gündeme getirmediler. Bu da düşünülmesi gereken çok önemli bir husustur.

4. Türk Milletinin töresinde Devlet babadır. Baba her zaman evladına sevgi ve şefkat gösterir. Yanlış yaptığımızda ikaz eder ve hatta cezalandırır. T.C. devletimiz de bizim babamızdır. Bir evlat Baba'dan usulu dahilinde her şey isteyebilir ve istemek de hakkıdır. Ancak, evlat hiçbir zaman babasını sorgulayamaz. Sorgulamak ise büyük aymazalık ve saygısızlık kabul edilir.

5. Abdulkadir Yapçan hakkında Devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarına  dilekçeler yazabilir, telefon edebilir ve düşüncelerinizi usulu dairesinde iletebilir ve cevap almak da yasal hakkınızdır. Ancak, provakatörlerin kışkırttıkları gibi onlarca veya yüzlerce kişinin Ankara'ya giderek kanunsuz  gösteri yapmaları ülkemizde mevcut  şu olağanüstü günlerde yasa dışıdır ve suçtur.

6. Abdulkadir Yapcan meselesini, Doğu Türkistan Maarif Derneği yetkilileri zaten devlet ve hükümet nezdinde takip etmektedir. En hayırlı sonucun tecelli edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

7. T.C.Devletimiz ajan-provakatörlerin iddia ettikleri ve kışkırttıkları tarzda bir kabile devleti veya Muz Cumhuriyeti asla değildir. Bizim ecdatlarımızın tarihte gerçek mirasçısı, varlığından şeref ve gurur duyduğumuz kutsal bir devlettir. Bin yıldan beri biz Müslüman Türkleri şerefle ve gururla temsil etmektedir. T.C.değil kendi kardeşlerini, kendine sığınan ve başka din ve ırktan olan hiçbir kimseyi hiç bir zaman düşmanına teslim etmemiştir. Bunun için başka ülkeler ile savaşa girmeyi bile göze almıştır. Bu ajan provaköterlerin yazdıklarına asla inanmayınız. Onlar, patronlarının ezberlettikleri cümleler ve talimatları ile Osmanlı devletini ve atalarımızı, yani Türkleri aşağılayan ve kötüleyen söz ve söylemelerine asla inanmayınız ve itibar da etmeyiniz. Bunların yazdıkları Çinli ağzı ile yazılmış aşağılık düzmeceler ve adi yalanlardır.

8. Ben bir Doğu Türkistanlı Uygur Türkü olarak bu konudaki  düşüncelerimi sizlerle paylaşmakla bir görevimi yapmak istedim. Ayrıca,onurlu bir Türk Vatandaşı olarak bana kucak açan Vatandaşlık şerefini lütfeden ve bağrına basan Devletime karşı de vefa ve vatandaşlık borcumu karınca kararınca dahi olsa yerine getirmek istedim.

9.Devletimizin, biz Doğu Türkistanlılara yaptıkları şefkat, merhamet ve kardeşliğinin gereklerini asla aklımızdan çıkarmayalımve asla unutmayalım. Son yıllarda  Doğu Türkistan'dan kaçmak zorunda kalan binlerce kardeşimize daha bağrını açtığını ve vatan verdiklerini bir kez daha hatırlayalım.

10. Lütfen, Doğu Türkistanlılar olarak STK'larımıza ve özellikle devletimize güvenelim. Onların en iyi şekilde bu sorunları çözeceğine inanalım. Temkinli, sabırlı ve ferasetli olalım. Ajan-provaktörlerin tahrik ve kışkırtmalarına asla gelmeyelim ve asla kapılmayalım.

Allah, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi ilelebed korusun ve payidar kılsın.Amin.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.Amin

Hamit Göktürk

Doğu Türkistanlılar Vakfı eski Genel Sekreteri"

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar