Bakan Albayrak açıkladı: Doğalgazda yüzde 10 indirim

Enerji Bakanı Berat Albayrak, doğalgazda 1 Ekim itibariyle yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı.

Kurultay

Doğalgazda yüzde 10 indirim

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgazda 1 Ekim itibariyle yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Bakan Albayrak indirimin hem tüketiciye hem sanayiye yansıyacağını belirtti.

Albayrak ayrıca elektrikte herhangi bir zam öngörmediklerini belirtti. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde elektrik fiyatlarında da indirim ihtimali olabileceğini söyledi.

Berat Albayrak, "Biliyorsunuz yılbaşı itibariyle özellikle İran tahkimiyle ilgili ilk olumlu karar sonrasında BODAŞ'ın  taşıyacağı ekonomik yükle ilgili indirim olarak yansıyacağını belirtmiştik. Bu kararın yıl sonundan önce uygulanması için bir süreç içindeyiz. Karar imza noktasına gelmediğinden süreç tamamlanmadı. Ancak kış gelmeden başlayacağını ifade ettiğimiz için toplantı neticesinde 1 Ekim itibariyle yansıtma yönünde karar aldık" dedi.

Albayrak, "Burada önemli bir adım bu. Kış aylarında indirim yapan bir hükümet de olduk. Bugün itibariyle yüzde 10 indirim yapan bir hükümet olduk. Aynı zamanda sanayimizde de çok ciddi bir maliye girdisi oluşturan enerji maliyetleri son çeyrek Türkiye ekonomisinde sanayide de önemli etkileri olacaktır" dedi.

Bakan Albayrak, "Bugün itibariyle ifade etmekten mutluluk duyuyoruz. Elektrikte zam öngörmüyoruz. Piyasa liberal piyasa olduğundan elektrik maliyetlerinde düşme yönünde hareket olması da mümkün. Keşke İran'la daha önceden konuşsaydık, yıllar yıllar sürmeseydi" şeklinde konuştu.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar