Doğa IB Lisesi mezunları dünyada ilk 500'de yer alan üniversitelere girdi

Doğa Okulları Acarkent Kampüsü IB (Uluslararası Bakalorya) Lisesi'nden mezun olan 34 öğrencinin 16'sı dünyada ilk 500'de yer alan üniversitelere kabul edildi. YGS'de yüzde 100 başarı elden eden IB Lisesi öğrencileri, yer aldıkları uluslararası projelerle ve kazandıkları spor, kültür, sanat başarılarıyla göz dolduruyor. Uluslararası alanda geçerliliği olan IB diploma programı, dünyada Türkiye dahil 152 ülkede uygulanıyor.

Kurultay

Doğa IB ilk 500'de

 Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Programı, orta öğretimde 16-19 yaş öğrenci gruplarına uygulanıyor. Çok kapsamlı ve Dünya'nın en saygın Diploma Programı olan IB Programı'nı tamamlayan öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip oluyor.

Programı altı yıldır başarıyla uygulayan Doğa Okulları Acarkent Kampüsü IB Lisesi'nden bu yıl mezun olan 34 öğrencinin neredeyse yarısı Dünya'da ilk 500 arasında yer alan üniversitelere kabul edildi.
12 Fen-IB sınıfı öğrencimiz Atakan Çolak, Oxford University Computer Sciences başvurusunda mülakata kadar ilerledi, İngiltere'de görüşmeye davet edildi. Öğrencilerimiz kabul aldıkları üniversiteler arasından tercihlerini belirledi.

ÖĞRENCİ ADI ÜNİVERSİTE BÖLÜM
1 ATAKAN ÇOLAK UK-UNIVERSITY OF BRISTOL COMPUTER SCIENCE
2 BÜŞRA NUR YILMAZ UK-KINGS COLLEGE LONDON LAW
3 HÜSEYİN KAÇAN ITALY-UNIVERSITY OF PISA HISTORY-SOCIOLOGY
4 İZEM ERPEK ITALY-TOR VERGATA UNI. BIOMEDICAL SCIENCE
5 ALPER ŞEKERCİ CANADA-UNIVERSITY OF BRITISH COLUMBIA (UBC) GAME DEVELOPMENT
6 İREM ÖZAYCAN ITALY-Università Cattolica del Sacro BUSINESS
7 LARA GÖRK ITALY-Università Cattolica del Sacro BUSINESS
8 YUSUF ALP YOSMAOĞLU ITALY- Università Cattolica del Sacro BUSINESS
9 FIRAT PİRALOĞLU ITALY-Università Cattolica del Sacro BUSINESS
10 MELİS ÖZBEK CANADA-GUELPH UNIVERSITY BUSINESS
11 LARA KABADAYI USA-PRATT UNIVERSITY ARCHITECTURE
12 RANA ÖZTÜRK UK-ROYAL VETERINARY COLLEGE VETERINARY
13 CEM DUMANKAYA ITALY-NABA INTERIOR DESIGN
14 ALİCAN MERT UK-GREENWICH UNIVERSITY BUSINESS
15 DOĞUKAN ÖZLÜ UK-GREENWICH UNIVERSITY BUSINESS
16 CAN TENER UK-GREENWICH UNIVERSITY BUSINESS

IB öğrencilerimiz uluslararası dil sınavlarından da, okul dersleri dışında ek bir çalışma yapmadan başarılı skorlar elde ettiler. 9 puan üzerinden değerlendirilen IELTS sınavından beş öğrencimiz 7 ve üzeri skor elde ederken, iki öğrencimiz derece alarak 8,5 skoru aldı.

Uluslararası pek çok başarıya da imza atan Acarkent Doğa Lisesi öğrencileri, Kanada Waterloo University'nin 'Canadian Intermediate Math Contest' yarışmasında dünyada ilk yüzde 25'lik dilime girerken, 6 öğrenci "Fark Yaratanlar" kategorisine alındı.

Sporda Acarkent Doğa IB Lisesi'nin Ayak Tenisi Takımı Doğa Okulları arasında birinciliği kazanırken, Atletizm Takımı Doğa Okulları Liselerarası Atletizm karşılaşmalarında erkek ve bayanlarda 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 üçüncülük elde ederek şampiyon oldu. Kız Voleybol Takımı ise yine liseler arası turnuvada ikinciliği kazandı.

Acarkent Doğa Lisesi Fizik Bölümü Maker takımı olarak Türkiye'nin ilk liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması'na katılan öğrencilerimiz "Bavlab Modeli" adlı görme engelliler için tasarladıkları projeleriyle üçüncülük ödülünü kazandılar.


Edu For Health Erasmus Projesi'ni Uluslararası Çalıştayda Sundular
Acarkent Doğa IB Lisesi öğrencileri, Edu for Health Erasmus+ Okul Eğitiminde Sağlıklı Beslenme Bilincinin Arttırılması Projesi'ni de sürdürüyor. Proje, Doğa AB Projeler Koordinatörlüğünün desteğiyle, bu yıl 5 ülke ile birlikte yürütülüyor. Proje kapsamında IB öğrencileri, çalışmalarını Temmuz ayında Romanya'da Valahia University of Targoviste'de düzenlenen uluslararası çalıştayda sundular.

Uluslararası Başarılar

• Yunanistan'daki Etik Değerler Konferansı'nda En Başarılı Katkı ve En Başarılı Çözümleme Sertifikası
• Uluslararası Cern Beamline For Schools Yarışması'nda, CERN bilim insanlarının değerlendirmesi sonucu iki projede 'Highly Commended' 2.lik ödülü (Türkiye'den derece alan tek okul)
• The European DNA Day Essay Contest sertifikası
• GENIUS Olympiad 2016 finalistliği
• San Francisco Ocean Film Festivali Kısa Film Yarışması Finalistliği
• Demokleos: "Avrupa Okullarında Demokrasinin İtibarı" başlıklı AB Projesi Türkiye 3.lüğü ve 5. liği
 

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı:
Uluslararası Bakalorya Diploma Programı anlamına gelen 'International Baccalaureate Diploma Programme' Dünya'da eğitim birliğini sağlamak amacıyla kurulmuş, sorgulayan, duyarlı, bilinçli, hoşgörülü, özgüveni yüksek ve yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş gençler yetiştirmeyi amaç edinmiş bir eğitim organizasyonudur. Ortaöğretimin son 2 yılında (11. Ve 12. Sınıf) öğrenim gören öğrenciler için tasarlanmış IB Programı, geniş kapsamlı ve yoğun çaba gerektiren bir akademik program olma özelliğine sahip.


IB öğrencileri, aldıkları diploma puanı karşılığında dünyadaki pek çok üniversiteye sınavsız giriş hakkı elde eder ve Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde burs almaya hak kazanırlar. Öğrenciler, IB diploma programında alınması zorunlu 6 dersin yanı sıra CAS (yaratıcılık, bedensel etkinlik ve sosyal hizmet) çalışmaları, bitirme tezi, bilgi kuramı dersi ile hayata tam olarak hazırlanır.
Öğrenciler, MEB diplomasının yan sıra IB diplomasını da alarak çift diploma ile mezun olur.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar