Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'da bulunan Osmanlı Mezarlığıyla ilgili açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarlık ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada söz konusu mezarlığın Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu tarafından incelendiği ve yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edildiği ifade edildi.

Kurultay

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'da bulunan Osmanlı Mezarlığıyla ilgili açıklama

Yunanistan'ın Halkidiki kentinde Osmanlı döneminden kalma 201 mezar bulundu. Mezarlığın bulunmasının ardından Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve Türkiye'nin Atina Büyükelçisi de Yunan Dışişleri Bakanlığına giderek konu ile ilgili girişimde bulundu.

Açıklamanın tamamında, şu ifadelere yer verildi:

"Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina'da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar