Dışişleri Bakanlığı: "Avrupa'nın şımarık çocuğu unvanı esasen Yunanistan'a aittir".

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın "Türkiye Doğu Akdeniz'in şımarık çocuğu olmayı bırakmalı" sözlerine tepki gösterdi.

Kurultay

Türk Dışişleri'nden Yunanistan'a “haylaz çocuk” yanıtı

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın verdiği bir mülakatta, ülkemizin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun olarak yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili ifadelerini yadırgıyoruz. "Avrupa'nın şımarık çocuğu" unvanı esasen Yunanistan'a aittir. Avrupa'nın haylaz çocuğu ise, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Avrupa Birliği üyesi olan ve Yunanistan'la birlikte yıllardır Doğu Akdeniz'i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimidir. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sözde Ada'nın tamamını temsil ederek, Avrupa Birliği üyesi olması, kendilerine Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını gasp etme hakkını vermez." İfadelerine yer verildi.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları tarafından yapılan açıklamaları tamamıyla desteklediklerini vurgulayan açıklamada, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarları da  savunulmaya devam edilecektir. denildi.

Haberin Kaynağı: Türkiye Dışişleri Bakanlığı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar