Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgız mevkidaşı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kırgız mevkidaşı Ruslan Kazakbaev ile bugün gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışma süreci, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) uluslararası yapılanması, Türk Konseyi'nin çalışmaları gibi konuların ele alındığını ifade etti.

Kurultay

Çavuşoğlu: Kırgızistan'daki protestolarda ilk boy gösteren FETÖ idi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev bugün yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına çıktı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan iki Bakan, Türkiye ile Kırgızistan'ın dostluk ve işbirliği faaliyetlerinin devam edeceğini ifade etti. Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunu da ele aldıklarını belirterek, ''Kırgızistan'daki seçimlerde ilk boy gösteren FETÖ'cüler oldu. Kırgız halkı bunu gördü ve meydanlardan FETÖ'cüleri attı.''dedi. 


Çavuşoğlu: FETÖ'cülerin zaten en çok sevdiği şey kaos üretmektir


FETÖ'nün uluslararası arenada tüm ülkeler için büyük bir tehdit olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, '' "Biz samimi bir şekilde kardeş Kırgızistan'a FETÖ'nün nasıl bir tehdit olduğunu anlatıyoruz. Bizde neler yaptığı, diğer ülkelerde neler yaptığı malum. Dolayısıyla bu seçimlerden sonraki olaylarda da ilk başta zaten boy gösteren FETÖ'cüler oldu. Kırgız halkı bunu gördü ve meydanlardan FETÖ'cüleri attı ve meydan gerçek sahiplerinin eline geçti ve o da bu süreci getirdi ama FETÖ'cülerin zaten en çok sevdiği şey kaos üretmek, darbe yapmak ve de gittiği yerleri karıştırmak. Dolayısıyla burada atılacak adımlar esasen kardeş Kırgızistan'ın geleceği, huzuru, barışı, istikrarı bakımından da önemli. Bu tehdidin önüne de inşallah birlikte geçeceğiz, birlikte çalışacağız. Bununla ilgili de yine bilgi paylaşımlarını da birlikte yapacağız. Ruslan kardeşimden bugün öğrendim ki o zaten çok öncesinden bu işlerin farkında." İfadelerini kullandı.


Ayrıca FETÖ tehlikesini ABD'nin de görmeye başladığını vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı bir okulun, ihaleye fesat karıştırma suçundan 4,5 milyon dolar ceza almasına ilişkin bir soruya, FETÖ'nün, bulunduğu tüm ülkeler için tehdit ve tehlike olduğunu, bunu tüm ülkelere anlatmaya çalıştıklarını söyledi. 


Görüşme kapsamında iki ülke arasında, "Kırgız Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Türkiye Maarif Vakfı arasında Kırgız Cumhuriyeti'nde Özel Eğitim Kurumlarının Açılması ve İşletilmesine İlişkin Anlaşma" imzalandı. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar