Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bakü'de konuştu: Ermenistan ateşkese sadık kalmazsa bedelini öder

Dağlık Karabağ çatışmalarını sonlandıran ateşkes anlaşmasının ardından bugün Bakü'ye ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, düzenlenen basın toplantısında konuştu. Toplantıda, ''Ermenistan bundan önce de olduğu gibi ateşkesi bozarsa bedelini öder. ''dedi.

Kurultay

Çavuşoğlu: Ermenistan ateşkesi bozarsa bedelini öder

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bakü'ye ziyareti sırasında gazetecilerin karşısına çıktı. Yaptığı konuşmada, "Ateşkeste Ermenistan Başbakanı'nın imzası var mı, var. O, ülkeyi bağlar. Ateşkesi yine bozarlarsa bedelini öderler." dedi. 


Azerbaycan'ın kan dökmeye hevesli bir devlet olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, ''Her ne kadar milli marşında hem kadiriz hem hazırız diyorsa da Azerbaycan bu meseleyi kan dökmeden halletmek için çok çaba gösterdi. '' ifadelerini kullandı. Otuz yıla yakın bir süredir Azerbaycan topraklarının işgal altında bulunduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı sözlerine, ''Bir ülkenin topraklarına girip, otuz yıla yakın bir süre kendi topraklarınızmış gibi yaşayıp, halkın beyninin yıkayıp sonra da burayı boşaltmak psikolojik olarak zor olur tabi. Ama hayatın gerçekleri var. '' dedi. 


MİNSK üçlüsü de ders çıkarmalıdır


Konuşmasında Minsk üçlüsünün süreçteki rolüne de değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu süreçten Minsk üçlüsünün ders çıkarması gerekiyor, özellikle Fransa'nın. Ateşkesten sonra bile taraflı açıklamalar yapıyorlar." diyerek özellikle Fransa'nın alenen işgalci Ermenistan'a destek verdiğinin altını çizdi.

Rusya'nın rolü ne ise Türkiye'nin rolü de o olacak

Karabağ'da Türk ve Rus güçlerinin görev almasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, "Rusya'nın rolü neyse Türkiye'nin rolü o olacak. Ateşkes ihlali olursa bu konularda detaylı bir iş birliği olacak" dedi.

Çavuşoğlu, yarın Rusya'dan gelecek heyetle detayların konuşulacağını belirterek, ''Bu gözetim ve denetim merkezinin nerede olacağı belli Azerbaycan'ın işaret ettiği yerde olacak. Çok önemli bir görev üstlenecek. Merkezin amacı şu, merkez ateşkes ihlallerini denetleyecek, ihlal olursa ne yapılacağına karar verecek. Yarın Rusya'dan gelen heyetle de bunun esaslarını görüşeceğiz.'' ifadelerini kullandı. 


Türk heyetinin Bakü'deki temasları sürüyor. 

 

Haberin Kaynağı: ORDU AZ / AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar