Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Gümülcine ve İslençe Müftüleri ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Batı Trakya Türklerinin seçilmiş müftüleri, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerifve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile görüştü.

Kurultay

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Gümülcine ve İslençe Müftüleri ile görüştü

Kaymakcı, Yunan devleti tarafından baskılara maruz kalan seçilmiş müftüler ile 13 Kasım 2019 tarihinde Gümülcüne'deki Türkiye Başkonsolosluğunda görüşme gerçekleştirdi. Müftüler, Kaymakcı'yı bölgedeki Türklerin durumu hakkında bilgilendirdi.Yapılan görüşme sonrasında Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosluğunun sosyal medyadan yapılan açıklamada, "4. Selanik Zirvesi'ne katılmak üzere Yunanistan'ı ziyaret etmekte olan Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Gümülcine Müftüsü Sn İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Sn Ahmet Mete ile ikametgahımızda bir araya gelmiştir. Gümülcine ve İskeçe Müftüleri, Sayın Büyükelçi'yi soydaşlarımızı ilgilendiren konularda bilgilendirmişlerdir" ifadelerine yer verildi.

HER İKİ MÜFTÜYE DE YUNAN DEVLETİ TARAFINDAN DAVA AÇILMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Dedeağaç'a bağlı Musaköy'de Cuma namazına katılması sebebiyle, "müftülük makamını gasp" suçlamasıyla yargılandığı Dedeağaç Asliye Ceza Mahkemesi'nde 80 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Gökçepınar İmamı Erkan Azizoğlu'nun, 2016 yılında askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden Ahmet Katunlu'nun Gökçepınar köyünde yapılan cenaze töreninde "makam gaspı" ve "atanmış müftünün görevini yapmasına engel olmak" suçlarında bulunduğu iddiasıyla İskeçe savcısının re'sen başlattığı suç duyurusu sonucunda açılan dava 13 Kasım 2017 Pazartesi günü Selanik Tek Hakimli Ceza Mahkemesi'nde görüşülmüştü.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar