Derin Toparlak, Yunan rakibini geride bırakarak 56 Dakika ile Avrupa Şampiyonu Oldu

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan (TSSF) edinilen bilgilere göre milli sporcu Derin Toparlak, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) tarafından Yunanistan'da düzenlenen Avrupa Büyükler Paletli Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye adına ilklere imza attı.

Kurultay

Derin Toparlak'tan Yunanistan'da Tarihi Başarı

Derin, havuz etabında bin 500 metrede Avrupa ikincisi olarak uluslararası paletli yüzme büyükler yarışmalarında Türkiye'ye ilk madalyasını getirdi.
Milli sporcu, açık su yarışlarının zorlu 6 bin metre su üstü mücadelesinde ise 56 dakika 21 saniyelik derecesiyle Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.
Derin, böylece organizasyonda Türkiye'ye ilk altın madalyasını kazandırdı.

 

Paletli Yüzme Büyüklerde Uluslararası İlk Altın Madalyamızı Yunanistan'da Kazandık


Yunanistan'ın İoannia kenti açıklarında  1 Temmuz 2019 tarihinde  yapılan 6000 metre suüstü açık su yarışında 15 sporcu yarıştı.Milli sporcumuz Derin Toparlak, yarışın sonuna kadar üstün bir performans ve dayanıklılık ortaya koyarak 56 dk. 21 sn.de bitiş noktasına ulaşıp Avrupa Şampiyonu oldu.


En yakın rakibi Yunan Marios Armoutsis 56 dk. 57 sn.lik derecesiyle gümüş madalya, İtalya'dan Davide De Ceglie ise 57 dk. 1 sn.lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu. 
CMAS Paletli Yüzme Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye toplam 1 altın ve 1 gümüş madalyaya imza attı. 


TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin ÖZEN: "Bu Başarı Bir Kırılma Noktası"


Açıklamada görüşlerine yer verilen TSSF Başkanı  Doç.Dr. Şahin Özen, Derin Toparlak'ın şampiyonada muhteşem bir performans ortaya koyduğunu belirterek, "Gençlerde dünya ve Avrupa şampiyonluklarımız zaten vardı. Ancak büyüklerde bugüne kadar hiç madalya alamamıştık. Bu başarı bizim için bir kırılma noktası. Sualtı topluluğu ailemiz ve Türkiye için bir gurur kaynağı oldu. Derin'i ve bu şampiyonada mücadele veren bütün milli sporcularımızı, teknik kadroyu gönülden kutluyorum." ifadelerini kullandı.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar