Romanya'daki deprem İstanbul'da hissedildi: 5.8 şiddetinde deprem

İstanbul'da saat 02:15 sıralarında yaşanan sallantıya sebep olan depremin merkez üssünün Romanya olduğu belirlendi. Deprem 5.8 şiddetinde gerçekleşirken, bu kadar uzak mesafeden İstanbul'dan hissedilmesi kafaları karıştırdı.

Kurultay

Romanya'daki deprem İstanbul'da hissedildi

İstanbul'un her iki yakasında hissedilen sallantı gece saat 02:15 sıralarında gerçekleşti. Boğaziçi Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre deprem Romanya'da gerçekleşti. Uzak mesafeye rağmen İstanbul'da hissedilmesi, sallantının sebebinin bu deprem olmadığını düşüncesini doğurdu. Ancak, hissedilen depremin merkez üssü kesin olarak Romanya.

Mesafeye rağmen İstanbul'da nasıl hissedildi?

Depremin merkez üssünün Romanya'nın iç kesimlerindeki Neraju vilayeti olarak belirlenirken, şiddetinin 5.8 olduğu öğrenildi. Kandilli Rasathanesi depremin derinliğinin 104.7 olarak açıklarken, ABD kaynaklı rasathane 88.3 olarak açıkladı. Depremin bu kadar derin olması nedeniyle İstanbul'da da hissedilmesine neden oldu.

Romanya merkezli bu sallantı orta derinlikteki deprem sınıfına giriyor. Bu sınıftaki depremler daha çok bir levhanın bir diğer levhanın altına girdiği bölgelerde olur. Derin depremler çok genis alanlarda hissedilir, buna karşılık yaptıkları hasar azdır. Türkiye'de ise sığ depremler yaşanmaktadır, bunlar dar bir alanda hissedilirken, büyük hasalara neden olurlar.

Korkuya neden oldu

Deprem, İstanbul'da yaşayanları da korkuttu. Yıllardır, olması muhtemel büyük depremle korkutulan İstanbullular, sallantının uzun sürmesi nedeniyle kimi bölgelerde kendini dışarı attı.

İstanbul'da depremin kaç şiddetinde hissedildiğine ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar