Demokrasi ve insan haklarının sözde savunucusu Fransa'nın çirkin yasağının ardından Almanya'da ‘'Bozkurtlar''ı yasaklamaya hazırlanıyor

Türkiye karşıtı tutumu ile dikkat çeken Fransa'da ay başında hükûmetin yasakladığı ''Bozkurt'' hareketinin Almanya'da da yasaklanması için muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti bir girişim başlatmıştı. Bu girişimler sonuçsuz kalmayarak Alman hükûmetinin koalisyon ortakları olan, Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) de ''Bozkurtlar' 'ın yasaklanması için bir kanun teklifi hazırladı.

Kurultay

‘'Bozkurtlar‘' Fransa'dan sonra Almanya'da da yasaklanıyor

Düşünce özgürlüğü kisvesi ile Türkiye karşıtı faaliyet gösteren terör örgütlerine kucak açan Avrupa'da, ''Bozkurtlar'' hareketinin yasaklanması için peş peşe hamleler yapılıyor. Son olarak Fransa'da yürürlüğe giren yasağın ardından Almanya'da da ''Bozkurtlar'' hareketinin yasaklanması için bir takım adımlar atıldı.  Alman hükûmetinin ortakları Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) de olası bir yasak kararının, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından incelenmesi için kendi teklifini hazırladıkları bildirildi. 


Hıristiyan Demokratik Parti (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Christoph de Vries, bir gazeteye verdiği demeçte, ''Bozkurtlar''ın savunduğu, Türk ulusunun üstünlüğünü iddia eden, aynı zamanda Kürtler veya Ermeniler gibi Türk olmayan diğer bütün etnik gruplara yönelik kışkırtma ile görünür olan söz konusu ultra milliyetçi düşünce, insanları aşağılıyor. Bu, Almanya'daki özgür ve demokratik düzen için tehdit teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.


Ayrıca CDU'lu vekil Vries, Almanya'daki Dernekler Kanunu'nun 9'uncu paragrafına atıfta bulunarak, yapılacak düzenlemenin sağ görüşlü dernekleri kapatmaya yetki tanıyacağını söyledi.  Vries, söz konusu kanun yürürlüğe girdikten sonra Almanya'da 107 derneğin kapatıldığını da ekledi. 


Koalisyon ortağı SPD'nin Federal Meclis Grup Başkanlığı Sözcü Vekili Uli Grötch'de, Alman, Türk veya başka bir kökenden olmasından bağımsız, bütün aşırı sağ ile mücadele ettiklerini söyleyerek ''Bozkurtlar'' ın da bu kategoride yer aldığını dile getirdi. 


Dışişleri Bakanlığı: Avrupa ''hayal mahsulü'' yapılarla mücadele yerine ASALA, PKK ve FETÖ'yü hedef almalı


Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'nın Fransa'da ''Bozkurtlar''ın yasaklanmasının ardından yaptığı açıklama da konuya ilişkin var olduğu ifade edilen yapıların hayal ürünü olduğu dile getirilmişti. Bakanlık açıklamasında kararı provokatif olarak nitelendirmiş ve Fransa'nın ASALA, FETÖ, PKK gibi terör örgütlerini himaye edip Türkiye karşıtı tutum sergilemesini sert bir dille eleştirmişti. 


Fransız ve Alman literatüründe ''Bozkurtlar'' olarak ifade edilse de yasakların ülkücü hareketi hedef aldığı aşikar. Almanya, bünyesinde bulunan Türk nüfusuna rağmen yasağı hayata geçirirse, Türkiye'den gelecek tepki ise merak konusu. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar