Darbe girişimi esnasında aktif rol oynayan Akıncı Üssü davasında karar aşamasına gelindi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'nde gerçekleştirilen eylemlere karşı açılan davada karar açıklandı. Başta ''sivil imamlar'' olmak üzere 15 Temmuz Darbe Girişiminde aktif rol oynayan, vatandaşın üstüne bomba yağdıran pilotlar onlarca kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kurultay

Akıncı Üssü davasında karar verildi

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen Akıncı Üssü davasında bugün karar aşamasına gelindi.  Davada örgütün 4 "sivil imamı''na 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.  


''Sivil imam''lara 79'ar kez müebbet


Hain darbe girişiminde bulunulan 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde eylemleri kontrol eden ''sivil imamlar'' Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş ve Nurettin Oruç'un "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Cumhurbaşkanı'na suikast" ve "kasten öldürme" suçlarından 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.


Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar arasında, 15 Temmuz gecesi Başkent Ankara semalarında alçaktan uçuş yapan ve kritik kamu kurumlarını bombalayarak 68 vatandaşın şehit olmasına sebep olan pilotlar da yer aldı. 
Polis Özel Harekat Dairesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) , TÜRKSAT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresini bombalayarak onlarca vatandaşı şehit eden askeri komuta kademesinde yer alan darbecilere de 79'ar yıl müebbet hapis cezası verildi.  


FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve firari sivil imam Adil Öksüz'ün dosyaları ayrıldı


Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen sivil imam Adil Öksüz ile Serkan Aydın, Ahmet Sürmen, Halit Çetin ve Fatih Arık'ın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.
Üst sınırdan ceza veren mahkeme heyeti, sanıklar hakkında takdir indirimi uygulamadı.

Şehit Ailelerinin yüreğine biraz olsun su serpildi

Şehit aileleri de davada verilen kararları televizyondan öğrenerek takip etti. En yakınlarının darbeciler tarafından koparıldığını ifade eden aileler, kararı duyunca biraz olsun ferahladıklarını dile getirdi. 

15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan saldırıda şehit düşen polis memuru Eyyüp Oğuz'un Elazığ'daki babası Tevfik Oğuz'da dava ile ilgili gelişmeleri ekrandan izledi. Akıncı davası olarak bilinen mahkemenin kararını öğrenen şehit babası, acılarının hafiflediğini ve sevindiğini, onların içeriden çıkamayacaklarını aktardı.

Bunlara ne kadar ceza verseler de oğullarının geri gelmeyeceğini ve acısının büyük olduğunu vurgulayan baba Tevfik Oğuz, '' Ben bu haberi duyunca sevindim. Beni bırakın da, ileride bunların çocukları bunları kınayacak. Çocukları büyüdüğü zaman bunlarla gurur duyacağı yerde bunları nefretle anacaklar.'' dedi. 

Haberin Kaynağı: AA / İHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar