Cumhurbaşkanlığından ABD'ye sözde 'Ermeni soykırımı ve ekonomik yaptırım' yasalarına tepki geldi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, ABD'nin sözde Ermeni soykırım tasarısını ve ekonomik yaptırımları onaylamasına tepki gösterdi.

Kurultay

Cumhurbaşkanlığından ABD'ye sözde 'Ermeni soykırımı ve ekonomik yaptırım' tepkisi

ABD Temsilciler Meclisinin skandal tasarıları hakkında, Cumhurbaşkanlığı Sözcü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya üzerinden açıklama yaparak bir dizi eleştiriyi dile getirdi.

"TARİHİN SİYASETE ALET EDİLMESİNİN UTANÇ VERİCİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR"

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şu ifadeleri kullandı:

"Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir. Türkiye'ye soykırım suçlamasında bulunanlar önce kendi tarihlerine ve destekledikleri Asala ve PKK terör örgütlerinin kanlı geçmişine baksınlar."

"KRİTİK BİR STRATEJİK İLİŞKİNİN BOZULMASINDAN SORUMLU OLACAKLAR"

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, ABD Temsilciler Meclisinin "Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan" tasarıyı kabulüne ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Bu karar için oy verenler, çalkantılı bir bölgede kritik bir stratejik ilişkinin bozulmasından sorumlu olacaklar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni topluluğuna sempatisini ve başsağlığı dileğini zaten dile getirmiştir. Ayrıca, Birinci Dünya Savaşı sırasında olanları araştırmak için ortak bir tarihi komisyon kurma isteğimizi de dile getirmiştir. dedi.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİNDEN SKANDAL TASARILAR

Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunun başlamasının ardından harekete geçen ABD Temsilciler Meclisi, Ermenilere 1915 olayları sırasında soykırım yapıldığı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi'nde, Ermeni Soykırımı oylaması 11'e karşı 405 oyla kabul edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise skandal karara tepki göstermişti.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar