Cumhurbaşkanı Zelenskiy: Kırım'da işgal bitene kadar Rusya'ya yaptırımlar devam edecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin sona erdirilmesi konusunda tartışmaların artırılması gerektiğini vurguladı. Zelenskiy, Kırım’da Rus işgali bitene kadar yaptırımların devam edeceğini söyledi.

Kurultay

Cumhurbaşkanı Zelenskiy: Kırım'da işgal bitene kadar Rusya'ya yaptırımlar devam edecek

Kıyiv'de 20 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy konuyla ilgili açıklamasında, "Burası (Kırım) bizim topraklarımız. Bu konuda müzakere edilecek alanlar yeterli değil. Minsk'te düzenlenen Normandiya dörtlüsü görüşmesinde Kırım konusu gündemde yoktu. Bunun adaletsiz olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

UKRAYNA'DA KIRIM TATARLARINDAN SORUMLU İŞ KONSEYİ OLUŞTURULACAK

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım konusunun Ukrayna gündeminde her zaman üst sıralarda yer aldığını belirtti. Özellikle, birkaç gün önce Kırım Tatar halkının temsilcileriyle görüştüğünü hatırlatan Zelenskiy, görüşme sırasında Kırım Tatarları ve yarımadadan sorumlu iş konseyinin oluşturulmasına karar verildiğini açıkladı.

İŞGAL KALDIRILANA KADAR RUSYA'YA KARŞI YAPTIRIMLAR İPTAL EDİLMEYECEK

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Zelenskiy, diğer ülkelerin Cumhurbaşkanları ile görüşmeleri sırasında sürekli olarak Kırım ve Kırım Tatarları konusunu gündeme getirdiğini vurguladı. Ayrıca, Kırım ve Donbas'ta işgal kaldırılana kadar Rusya'ya karşı yaptırımların iptal edilmeyeceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskiy, "Kırım'da işgal bitene kadar Rusya'ya yaptırımlar iptal edilmeyecek" ifadelerini kullandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar