Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İki yeni deniz üssünün yapımına başlıyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Karadeniz bölgesinin güvenliği için 2 yeni askeri deniz üssünün kurulacağını bildirdi.

Kurultay

Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İki yeni deniz üssünün yapımına başlıyoruz

Ukrayna Verhovna Radasına (Parlamento) 20 Ekim 2020 tarihinde hitap eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Karadeniz bölgesinin daha etkin korunması için iki yeni deniz üssün yapımına başlandığını duyurdu.

"UKRAYNA'YI HER ALANDA SAVUNABİLECEK BİR ORDU İNŞA EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Karadeniz bölgesini savunmak için iki devlet askeri deniz üssü inşa etmeye başlıyoruz. Ukrayna'yı karada, suda, havada ve siber alanda savunabilecek bir Ukrayna ordusu inşa ediyoruz. Artık kimsede, tek bir atış yapmadan egemenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü ihlal etmenin veya Ukrayna'dan topraklarının bir bölümünü almanın mümkün olduğu fikrinin bile doğmaması için . Bu asla olmayacak. " dedi.

2020 YILINDA UKRAYNA ORDUSUNA TARİHİN EN BÜYÜK YATIRIMI YAPILDI

Bunun yanı sıra ancak güçlü bir ordunun ülkedeki barışın ve güvenliğin garantörü olabileceğini kaydeden Zelenskıy, 2020 yılında Ukrayna ordusuna ülke tarihindeki en büyük yatırımın yapıldığını ifade ederek, "2020 yılında orduya yatırımların Ukrayna tarihinin en büyüğü oldu. Korona virüs döneminde orduya bütçeyi 1 gravna dahi azaltmadık" ifadelerini kullandı. Zelenskıy, 2020 yılında orduya ayrılan bütçenin 4 milyar 120 milyon dolar olduğunu belirtti. 2021 bütçesinde de orduya ayrılacak ödeneğin azaltılmasına izin vermeyeceğini ifade eden Zelenskıy, en kötü ihtimalle önümüzdeki sene için orduya ayrılan bütçenin 2020 yılı düzeyinde kalacağını kaydetti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar