Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anastasiadis'in müzakere masasına döneceğini söyledi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasına terkeden Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis için "Müzakere masasına oturmadan anlaşma olamayacağına göre, eninde sonunda masaya döneceğini düşünüyorum" dedi.

Kurultay

Derviş Eroğlu: Anastasiadis, o masaya gelecek!

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasına oturmadan anlaşma olmayacağına göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in eninde sonunda müzakere masasına döneceğini düşündüğünü söyledi.

Eroğlu, yıllardır müzakerelerin sürdüğünü ve halkın sabrının taşmaya başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün, Namık Kemal Lisesi ile Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdür, öğretmen ve öğrencilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC devleti noktasına gelinceye kadar büyük mücadeleler verdiklerini ve hala Kıbrıs sorunuyla ilgili uğraş verdiklerini ifade etti ve kendilerinden sonra yetişen gençlere huzurlu ve güven dolu bir ortam yaratma amacında olduklarını söyledi. Anavatan Türkiye'nin desteğiyle önce özgürlüklerine sonra devletlerine kavuştuklarını belirten Eroğlu, Kıbrıs'ta eksik olanın bir anlaşma olduğunu vurguladı.

Çok uzun yıllardır Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varmak için uğraş veriliğini anlatan Eroğlu, şimdi de müzakere masasından kalkan bir muhatapla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Müzakere masasına oturmadan anlaşma olmayacağına göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in eninde sonunda müzakere masasına döneceğini düşündüğünü kaydeden Eroğlu, yıllardır müzakerelerin sürdüğünü ve halkın sabrının taşmaya başladığını söyledi.

Eroğlu konuşmaların ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

EROĞLU:“BUGÜNE KADAR RUMLARIN UZLAŞMAZLIĞI NETİCESİNDE ANLAŞMAYA VARILAMADI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugüne kadar Rumların uzlaşmazlığı neticesinde anlaşmaya varılamadığını, Rum tarafı AB'ye üye olduktan sonra uzlaşmazlıklarının da arttığını kaydetti. Eroğlu, Rumların kısa bir süre önce tam da pazarlık safhasına gelinmişken yine müzakere masasından kaçtığını anımsatarak, Rumların Türkiye'den gelen sismik araştırma gemisinin geri çekilmesi ve bir daha göndermeyeceklerinin garantisini istediklerini, anlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, 1976 yılından beri aktif siyasetin içinde olduğunu, son beş yıldır da Cumhurbaşkanı olarak müzakere masasında Kıbrıs'ta bir çözüm şansı yakalamaya çalıştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün Büyükçekmece Belediye Başkanı'nı ve belediye meclis üyelerini kabul etti.

Rumların ortaya koyduğu önkoşulları Türkiye gibi büyük bir dünya devletinin her koşula evet demesinin söz konusu olamayacağını dile getiren Eroğlu, Rum liderin şu an ameliyat sürecinde olduğunu kendisinin de geçmişte ameliyat olduğunu 1 ay sonra müzakere masasına döndüğünü hatırlatarak “Anastasiadis'in niyeti varsa 1 ay sonra o da masaya gelir müzakerelere devam eder” dedi.

Eroğlu, bu tür davranışların dünyanın dikkatini çekip uzlaşı göstermeyen tarafın Rumlar olduğunun anlaşılmasını beklerken ABD Başkan yardımcısının Kıbrıs'a gelerek Rumların stratejik dostu olduğunu açıklamasının Rumlara müzakere masasından kaçmaları konusunda destek verdiğini söyledi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar