Çubarov'dan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev için yardım çağrısı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'e (Volodymyr Zelensky) yaptığı başvuruda, Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev için yardım çağrısında bulundu. Söz konusu başvuruda Çubarov, "Kırım siyasi tutsakları kurtarırken, Kırım'ın işgalini kaldırma faaliyetlere de hazır olmak" gerektiğini vurguladı. 

Kurultay

Çubarov'dan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev için yardım çağrısı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'e, Rus tutukevinde sağlık durumunun kötüleşmesine rağmen ceza hücresine konulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in hayatı ve sağlığını kurtarma faaliyetlerine acilen tüm uluslararası kurumların dahil edilmesi talebiyle mektup gönderdiğini bildirdi.

"BASKILARI DURDURMAK İÇİN İŞGALCİLERİN KIRIM'I TERK ETMESİ GEREKİYOR"

Facebook hesabı üzerinden 20 Kasım tarihinde açıklamalarda bulunan Çubarov, "Ukrayna Cumhurbaşkanının, işgal altındaki Kırım'da mevcut duruma veya Kırım'ı işgal etip, oradaki Ukrayna vatandaşlarına zulüm gösterip uluslararası suç işleyen Rusya Federasyonu yönetimi üzerindeki gerçek etki mekanizmalarına sahip olmadığını tabii ki de anlıyorum. İşgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik kanunsuzluk, baskı ve zulümün durdurulması için tek koşul Rus işgalcilerin Kırım'ı terk etmesi ve Ukrayna'nın devlet egemenliğinin yeniden sağlanmasıdır." diye yazdı. 

"UKRAYNA, KIRIM'IN İŞGALİNİN SONA ERMESİNE HAZIRLIKLI OLMALI"

KTMM Başkanı, Ukrayna'nın işgalcilerin esaretinde bulunan her bir Kırımlı siyasi tutsağı kurtarırken, Kırım'ın işgalini sona erdirmeye yönelik faaliyetlere hazırlıklı olması gerektiğini de hatırlattı.

UKRAYNA OMBUDSMANI DENİSOVA'DAN TEYMUR ABDULLAYEV'E ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Daha önce Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in  hasta olmasına rağmen hücreye atılmasını kınadığı ve tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova'ya başvurduğu bildirilmişti.

TEYMUR ABDULLAYEV'İN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in annesi Dilara Abdullayeva, hasta oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyurmuştu. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırmıştı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, Akmescit'in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya'da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya'da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım'da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar