Çubarov, Kırım Tatar sürgünü anma tedbirleri ile ilgili detayları açıkladı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenecek anma tedbirlerinin listesini yayınladı.

Kurultay

Çubarov, Kırım Tatar sürgünü anma tedbirleri ile ilgili detayları açıkladı

KTMM Başkanı Çubarov, anma tedbirlerinin hem işgal edilen Kırım hem Ukrayna hem de başka ülkelerde gerçekleştirileceğini belirtti. 

Çubarov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Kırım Tatar halkı, kendi haysiyetlerini (faziletini) ve topraklarına olan bağlılığını korurken, Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesine rağmen, 18 Mayıs 1944 yılında Kırım Tatar soykırımın kurbanlarını anacak. Ancak Rus işgalcilerinden kurtulmuş Kırım'da bir araya geleceğimiz, hep birlikte Kırım Tatar soykırımın kurbanlarına saygı göstereceğimiz, milli hareket emektarlarımıza sarılacağımız ve Rus esaretinden serbest bırakılmış siyasi tutsakları kutlayacağımız zamanlar da mutlaka gelecek." diye kaydetti.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE ANMA TEDBİRLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Bununla birlikte, KTMM Başkanı Çubarov, tüm dünyada uygulanan koronavirüs önlemleri sebebiyle matem tedbirlerinin de değiştiğini kaydetti. Tedbirlerin çoğu video bağlantı aracılığıyla düzenlenecek.

Refat Çubarov'a göre, Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü için anma tedbirleri, 15 Mayıs'tan başlayacak ve 20 Mayıs'a kadar devam edecek. KTMM Başkanı, Ukrayna'nın ana kısmında ve işgal edilen Kırım'da, Kırım Tatar sürgün kurbanlarının anıt taşlarına küçük gruplarla çiçek bırakma töreni düzenlenmesi çağrısında bulundu.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu'da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989'un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım'a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar