CHP'li Aytun Çıray'dan G.Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'a Darbe komisyonu çağrısı

Araştırma Komisyonu üyesi CHP'li Çıray, Akar'ın NATO toplantısında FETÖ darbe girişimi ile ilgili yaptığı konuşmaya karşılık olarak “Meclis komisyonuna gel anlat” çağrısı yaptı

Kurultay

Çıray'dan Akar'a komisyon çağrısı

GENELKURMAY Başkanı Hulusi Akar'ın NATO toplantısında FETÖ darbe girişimi ile ilgili sarf ettiği "Ciddi, son derece somut deliller var" sözlerine karşılık TBMM Araştırma Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Meclis komisyonuna gel anlat" çağrısı yaptı. 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın NATO Parlamenterler Asamblesindeki 15 Temmuz ile ilgili açıklamalarına sert çıktı. Çıray, "Sayın Akar'ın 15 Temmuz'la ilgili verdiği cevaplarda yaptığı gibi meselenin sadece mahkemelerde aydınlığa kavuşturulacağı iddiası doğru değildir. 15 Temmuz'un aydınlanması aynı zamanda siyasidir" şeklinde konuştu. 15 Temmuz'un aydınlatılmasının Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği için en hayati siyasi mesele olduğuna dikkat çeken Çıray, "Yükselen despotizmin bir sonucu olarak özgür ülkelere iltica etmeye çalışan gençlerimizi Türkiye'de kalmaya ikna etmemiz buna bağlıdır" dedi.

Cevap vermeli

CHP'li Çıray, "Bu kalkışma konusunda Akar'ın asıl sorumlu olduğu makam NATO Parlamenterler Asamblesi değil, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Atatürk'ün her daim hesap verdiği bu çatı altında sorulacak sorulara cevap vermelidir. 15 Temmuz kalkışma, işgal ve Türkiye'yi parçalama teşebbüsüyle ilgili gerçeklerin aydınlatılmasından daha önemli hiçbir şeyin olmadığına kalpten inanan komisyon üyesi bir siyaset insanı olarak Sayın Akar'ı Meclis Çatısı altında Türk Milleti adına soracağımız sorulara cevap vermeye davet ediyorum. 15Temmuz'la başlayan korkunç kaos süreçlerinin ortaya çıkaracağı acı sonuçları engellemenin yolu şeffaflıktır ve Sayın Akar bu hain operasyonun karanlığını aydınlatacak ışığın üç kritik anahtarından biri sizdedir. Bu vatani görevinizi yapmak için komisyonu sabote etmekten başka bir misyonu olmayan Reşat Petek'in davetine ihtiyacınız yok."

Meşru bir davet

Aytun Çıray, Hulusi Akar'ın siyaseten son derece meşru ve haklı olan bu davete kulak verip, Meclis çatısı altında kritik sorulara cevap vermediği takdirde 15Temmuz karanlığı hakkındaki şüphelerin pekişmeye başlayacağına işaret ederek şunları kaydetti: "Üstelik Akar'ın Türk Milleti'nin temsilcilerine NATO Parlamenter Asamblesi ve bu Asamblede kendisine soru soran Ermeni milletvekili ve yabancı gazeteciler kadar değer vermediği gibi kendisi açısından çok tatsız ve talihsiz bir izlenim doğacaktır."

Bilun Çelik - ANKARA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar