Çinli Bakan Yi: Bazı ABD'li siyasetçiler Çin-ABD iletişimini bozmak istiyor

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD-Çin ilişkilerinin tesis edildiği 1979'dan bu yana yaşanan en ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğunu belirterek, ABD'ye uzlaşma çağrısı yaptı. -

Kurultay

Çinli Bakan Yi: Bazı ABD'li siyasetçiler Çin-ABD iletişimini bozmak istiyor

Çin'in Dışişleri Başkanlığı görevini yürüten ve en üst düzey diplomatlarından biri olan Vang Yi, 9 Temmuz 2020 Perşembe günü Pekin'de, ABD'li bir medya kuruluşuna telekonferans yoluyla Çin-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

Vang Yi yaptığı konuşmada ABD'ye Washington yönetiminin Çin'e karşı "daha tarafsız ve soğukkanlı" bir anlayış oluşturması çağrısında bulundu.

"ÇİN SÜPER GÜÇ OLARAK ABD'NİN YERİNİ ALAMAYACAK"

Vang, Çin'in süper güç olarak ABD'nin yerini almayacağını vurgulayarak, "Kaygı verici olan şu ki, Çin-ABD ilişkisi, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri, ama diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana yaşanan en ciddi güçlüklerle karşı karşıya" dedi.

ÇİN GÖRÜŞMEYE HAZIR

Çinli Bakan, Çin'in "ABD istekli olduğu sürece" askıya alınan görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını belirtti.

"ABD'Lİ BAZI SİYASETÇİLER ÇİN'İN KALKINMASINI İSTEMİYOR"

"Çin- ABD ilişkileri, kuruluşundan bu yana en ciddi sınamalarla yüzleşiyor." diyen Vang, ABD'li bazı siyasetçilerin ideolojik ön yargıları nedeniyle Çin'i rakipten öte düşmana dönüştürmek için çabaladığını, Çin'in kalkınmasını ve iki ülke arasındaki iletişimi engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Yİ'DEN ANTİ-KOMÜNİST KAMPANYAYA ATIF

ABD'nin mevcut Çin politikasının, olgusal bir zeminden yoksun, yanlış stratejik değerlendirmelere dayandığını ve duygusal patlamalarla ve McCahrtyci önyargılarla dolu olduğunu belirten Çin Dışişleri Bakanı Vang, 1950'lerde ABD'de Senatör McCarthy tarafından başlatılan anti-komünist kampanyaya atıfta da bulundu.

ÇİNLİ BAKAN Yİ: ÇİN YABANCI ÜLKELERİ TAKLİT ETMİYOR

Çin'in yabancı ülkeleri taklit etmediğini ve kendi yönetim modelini ihraç etmediğini savunan Vang, "Çin, başka bir ABD olmayacak, olamaz." diye konuştu. Vang, ABD ve Çin'in birbirlerini dönüştürme arayışına girmek yerine, farklı sistem ve medeniyetlerin barışçıl şekilde birlikte varoluş yolunu keşfetmesi gerektiğini ifade etti.

Çin ve ABD arasında, Hong Kong'da yürürlüğe giren Ulusal Güvenlik Kanunu, Güney Çin Denizi, geçen yıla damgasını vuran ticaret savaşı başta olmak üzere birçok konuda gerginlik sürüyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar