Çin tarafından üretilen Sinovac aşısının yurt genelinde sevkiyatına başlandı

Çinli Sinovac firmasınca üretilen ve 30 Aralık'ta Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'nda muhafaza ediliyordu. Bugün edinilen bilgiye göre, aşının Türkiye'nin farklı noktalarına dağıtımına başlandı. Sivas, Çorum, Amasya, Bilecik ve Samsun illerine aşılar özel araçlarla ulaştı.

Kurultay

Çin aşısının dağıtımına başlandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede aşılama aşamasına gelindi. Türkiye tercihini Çin tarafından üretilen Sinovac adlı aşıdan yana kullandı. 30 Aralık 2020 tarihinde ülkemize getirilen aşının, bazı illerimize dağıtımı sağlandı. Özel araçlarla getirilen aşılar Çorum, Amasya, Bilecik ve Samsun'da da Sağlık Müdürlüklerine teslim edildi.


Sivas Valisi Salih Ayhan, illere aşı dağıtımının yapıldığını belirterek, "Aşılar geldi stoklarımızda ve hazırlıklarımız devam ediyor. Sağlık çalışanlarımız öncelikli olarak aşıları olacak. Koronavirüsü geçiren vatandaşlarımız aşı olmayacak. Sağlık çalışanlarımızdan sonra emniyet ve jandarma mensupları, 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız aşıları öncelikli olacak" dedi.


Haklın yüzde 50'si aşı olmak istemiyor


Toplumun yarısında aşıya karşı ön yargı bulunduğunu ifade eden Vali Ayhan, "Maalesef, yaptığımız ön çalışmaya göre yüzde 50 aşı olmak isteyen varken yüzde 50 aşı olmak istemeyenler var. Usul ve esaslar net olarak çıkmadı. Yakında, belki de bu hafta içerisinde genel çerçeve belli olacak. Halk, aile hekimliklerinde mi muayene olacak yoksa randevu mu alacak, bu konuda bir planlama yapılıyor. Şu an illere bu konuda taksimatlar yapıldı ve ilimize geldi. Aşılama yakında başlayacak. Net bir süre şu an belli değil. Bu hafta bu süreç daha somut bir şekilde netleşir diye bekliyorum." dedi. 


Öte yandan aşılamanın başlaması için, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılan testlerin sonuçlanması gerekiyor. Testlerin olumlu sonuçlanmasının ardından "Acil Kullanım Onayı" verilerek aşılamaya başlanması bekleniyor. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar