Çin, sahte hesaplarla sosyal medyada algı yaratıyor!

Çin, yüzlerce sahte veya çalıntı sosyal medya hesabıyla Facebook, Twitter ve Youtube üzerinden hükumet yanlısı bir gündem yaratıyor.

Kurultay

Çin, sahte hesaplarla sosyal medyada algı yaratıyor!

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Çin, yüzlerce sahte veya çalıntı sosyal medya hesabıyla Facebook, Twitter ve Youtube üzerinden hükumet yanlısı bir gündem yaratıyor.

Çin hükumeti, sosyal medyada koronavirüs ile ilgili çalışmalarını öven sahte hesaplarla, dünya gündeminde algı yaratmaya çalışıyor.

AĞ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

Çin hükumetinin yönettiği iddia edilen hesapların tamamının, Çin'de geçen sene kaldırılan devlet destekli bir bilgi işlem sistemi kullanması iddiaları kuvvetlendiriyor. Sosyal medya analiz şirketi Graphika tarafından tespit edilen Çin hükumeti yanlısı hesaplar, yeniden canlanan bir ağla benzerlikler paylaşıyor. Bu ağ hem siyasi mesajları gündem dışı bırakıyor hem de Çinli yetkililere yapılan eleştirileri spam hale getiriyor. Son bir kaç ay içerisinde faaliyetlerini artıran ağ, büyümeye ve yeni hesaplar eklemeye devam ediyor.

RUS TİKTOK KULLANICISININ FOTOĞRAFI KULLANILDI

Twitter üzerinden paylaşım yapan ve Rus bir TikTok kullanıcısının fotoğraflarını kullanan Joker1999 adlı hesap, siyasi ve Çince paylaşımları ile dikkat çekti. Hesap, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) koronavirüs salgınıyla baş edemediğini ve Çin yönetiminin bu salgın boyunca çok başarılı bir kriz yönetimi gerçekleştirdiğini savundu. Yine aynı hesaptan Hong Kong yanlısı demokrasi hareketi hakkında olumsuz mesajlar ile bir algı oluşturmaya çalışıyor.

HESAPLARI BOT İLE DESTEKLİYOR

Sosyal medya üzerinde etki yaratmak için günden güne büyümeye çalışan ve etki alanını genişleten ağın, "Bin'den fazla Twitter hesabı, 53 Facebook sayfası, 61 Facebook hesabı, 10 bin aboneye sahip 187 Youtube kanalı" bulunuyor. Ayrıca Çin hükumeti, bu hesapları botlar (kullanıcı gibi görünen ama beğeni, izlenme gibi sosyal medya sayılarında manipülasyon yapan program) ile destekleyerek, bu hesaplardan yapılan paylaşımları dünya gündemine taşımaya çalışıyor.

KORONAVİRÜSTEN SONRA BU SİSTEM DÜZENE GİRDİ

Sosyal medya analiz şirketi Graphika'nın Araştırma Direktörü Ben Nimmo, konu ile ilgili şöyle konuştu:

"Bu ağ yüksek miktarda Çin hükumeti yanlısı içeriği oluşturmaya ve daha sonra onu spam içerikle çevreleyerek gizlemeye çalışıyor gibi görünüyor. Bu tip ağların amacı, birçok sosyal medya kullanıcısının belirli bir grubu desteklediği izlenimini yaratmak. Bu ağın sistemi, koronavirüs salgını Çin için önemli bir halkla ilişkiler sorunu haline geldiğinde çok daha düzenli hale geldi."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar