Çin'den Uygur Türklerine Ramazan ayında yine Oruç yasağı!

Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da, Uygur Türklerinin oruç tutması her yıl olduğu gibi bu yıl da yasaklandı. Bazı lokantalara açık kalma emri verilerek memurlar, öğrenciler ve çocukların oruç tutmaması için sıkı kontrollere tabi tutuluyor.

Kurultay

Uygurlara yine Oruç yasağı

Kızıl Çin, yıllardır olduğu gibi bu sene de Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin Ramazan ayında oruç tutmasını engellemeye çalışıyor. Çin yönetimine bağlı internet siteleri, yoğun olarak Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan'da memurlar, öğrenciler ve çocukların oruç tutmasına yasak getirildiğini duyurdu. 10 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü'nün yaşadığı bölgede, bazı lokantalara açık kalma emri verildi.

Doğu Türkistan'da yer alan Korla kentinin internet sayfasında yapılan duyuruda "Parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocuklar Ramazan boyunca oruç tutmamalı ve dini aktivitelerde yer almamalıdır. Yiyecek ve içecek satan dükkânlar kapanmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Tiekeqi kasabasının yetkililerinden Ahmetcan Tohti, parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocukların Ramazan boyunca camilere de girememesi gerektiğini ifade etti.

Kısıtlamaları eleştiren sürgündeki Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, "Çin, Uygurların inancının Pekin'in liderliğini tehdit ettiğini düşünüyor" dedi.

Çin'i yöneten ve resmi olarak ateist olan Komünist Parti, ülkede yaşayanların inanç özgürlüğü olduğunu iddia etse de, dini toplulukları sıkı bir şekilde kontrol etmeye çalışıyor. Uygur aktivistler, bu durumun bölgedeki etnik gerginliği artırdığını; etnik gerginliğin de son yıllarda binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Çin ise Sincan'daki çatışmalardan "dini aşırılıkçılık" ve "terör tehdidi"ni sorumlu tutuyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar