Çin'in sistemli asimilasyon faaliyetlerinden biri olan Urumçi Soykırımı'nın 10. yıl dönümü

Komünist Çin hükümetinin 5 Temmuz 2009 yılında Doğu Türkistan'ın Urumçi kentinde yaptığı ve resmi rakamlara göre 97 Uygur Türkünün katledildiği, 2 bine yakın Uygur Türkünün de yaralandığı katliamın 10. yıl dönümü...

Kurultay

Uygur Türklerinin acı tarihi: 5 Temmuz Urumçi Soykırımı

Dünyanın en güçlü askeri ve ekonomik güçlerinden biri olarak gösterilen Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Türk ve Müslüman Doğu Türkistan coğrafyasındaki sistemli fiili işgali bugün de tüm acımasızlığıyla devam ediyor.


Komünist Çin hükümetinin 5 Temmuz 2009 yılında Doğu Türkistan'ın Urumçi kentinde yaptığı ve resmi rakamlara göre 97 Uygurlu Türk'ün katledildiği, 2 bine yakın Türk'ün de yaralandığı katliamın 10. yıl dönümü.

 

İşgalci Çin'e Göre ''Yeni Fethedilmiş Topraklar''


Çin Cumhuriyeti  Doğu Türkistan'da yaşayan 35 milyon Uygur Türküne yönelik çeşitli  asimilasyon politikaları izlemiş hatta 1876 yılından beri Çin işgali altında ezilen Şarki Türkistan'ın adını işgal sonrası Çince "yeni fethedilmiş topraklar" manasına gelen Sincan ismiyle değiştirilmiştir.

 

Katliama ''Sözde'' Sebep Olan Olaylar

Uygur Türklerine yönelik şiddet olayları Çin'deki en kalabalık etnik grubu oluşturan Hanlar ile Çin'deki etnik gruplardan biri olup köken olarak Türk halklarından biri olan ve Müslüman olan Uygurlar arasında etnik çatışmaya dönüştü.
İlk olaylar, Uygurların 26 Haziran'da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında meydana gelen olaylarda 2 Uygur Türkünün öldürülmesini protesto etmek istemesi üzerine yaşanmıştı. Çin güvenlik güçleri gösterilere çok sert müdahaleler ile karşılık vermişti.

Urumçi'de Uygur Türklerine yönelik yapılan soykırım hedefli saldırılarda resmi kayıtlara göre 197, gayri resmi kayıtlara göre ise iki bine yakın Uygur Türkü katledilmiştir.

 

Dünyanın Gözü Önünde Soykırım


Çin devleti bütün dünyanın gözünün içine bakarak 5 Temmuz 2009 tarihinde Müslüman Uygur Türklerini katletmiş, basın ve iletişimi karartarak dünyanın bilgi almasına engel olmuş ve  kendilerini haklı çıkaracak argümanlara başvurmuşlardır.

 

Urumçi Başkaldırısının Sembolü:Tursun Gül


Tursun Gül isimli bir Uygur Türkü kadınının 7 Temmuz'da zırhlı araçların önünde tek başına dikilerek yaptığı eylem, Urumçi başkaldırısının sembolü haline geldi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar