Çin hükumeti teknoloji şirketlerini kullanarak casusluk yapıyor!

Çin hükumeti, telekomünikasyon şirketleri ve diğer şirketler üzerinden Çin casusluğu, ajan istihdamı ve Çin propagandasını dünyaya yaymakla suçlandı.

Kurultay

Çin hükumeti teknoloji şirketlerini kullanarak casusluk yapıyor!

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Eski bir MI6 casusu yardımıyla derlenen bir dosyada Huawei, Çinli politikacıların İngiltere'deki işlerini desteklemek için manipülasyon çalışmaları yapmakla suçlandı.

İLGİLİ HABER: ÇİN, KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINA SİBER SALDIRI DÜZENLİYOR!

İŞ DÜNYASINI KAMUFLAJ OLARAK KULLANIYORLAR

Dünyanın herhangi bir yerindeki büyük Çin işletmelerinin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) siyasi gündeminin propagandasını yapmak ve şirketin siyasi direktiflere uymasını sağlamak için çalıştığı iddia edildi. Bu nedenle ÇKP'nin iş dünyasının olağan düzenini kullanarak faaliyetlerde bulunduğu tespit edildi.

İLGİLİ HABER: ÇİN SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ALGI YARATMAYA DEVAM EDİYOR!

ŞİRKET SIRLARINI TOPLUYORLAR

Ayrıca raporda, ÇKP'nin 93 milyon üyesi bulunduğu ve bunların birçoğunun yurt dışındaki kuruluşlara yerleştirildiği belirtildi. ÇKP üyeleri, özellikle telekomünikasyon şirketleri dahil olmak üzere teknoloji devi şirketlere yerleştirilerek bu alandaki şirket sırlarını toplamakla görevlendiriliyor. Raporda Çinli teknoloji ajanlarının yanı sıra yabancı şirketlerde önemli pozisyonlarda çalışan diğer bireylerin de ikna edilerek bilgi akışı sağladığı kaydedildi.

İLGİLİ HABER: ABD KARIŞTI ÇİN VE RUSYA'YA FIRSAT DOĞDU: SOSYAL MEDYADAN SALDIRIYORLAR!

ŞANTAJ UYGULAYARAK ÇİN'E ÇALIŞMAYA ZORLANIYORLAR

Çin vatandaşı olmayan kişilere pozitif teşvikle yaklaşan Çin hükumeti, son 10 yıl içinde yabancı teknoloji ajanlarına olan ilgisini artırdı. Yabancı kişilere, Çin'deki önemli bir iş toplantısına cazip bir davet edilerek, zorluklarla karşılaşan bir şirket için mali yardım teklif edilerek veya bir şirketin yönetim kurulunda bir pozisyon teklif edilerek Çin'e çalışmaya zorlanıyor. Bu teklifleri kabul etmeyen kişiler ise şantaj ve başka baskı yöntemleriyle ikna ediliyor.

İLGİLİ HABER: RUSYA VE ÇİN'İN AVRUPA'DA DEZENFORMASYON ÇALIŞMASI YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI

EN BÜYÜK CASUSLUK TEHDİDİNİ RUSYA VE ÇİN OLUŞTURUYOR

MI6 çalışanı Çin'in tüm bilgi alabilmek için tüm kaynaklarını kullandığını belirterek, "Çin devleti bilgi elde etmek için tüm hükümet kollarını kullanıyor. Bu durum, hedeflenen ve büyük ölçekli siber casusluk ve hırsızlıkların yanı sıra habersiz bir şekilde bilgi sağlayan endüstri uzmanlarının varlığına kadar uzanıyor. Günümüzde Rusya ve Çin İngiltere için en büyük casusluk tehdididir." dedi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar