Çin yabancı düşmanlığını körüklüyor: Irkçılık sokaklara taştı

Çin'de ırkçılık rejim eliyle desteklenerek, günlük hayatın bir parçası haline geldi. Çin'de yabancılara ve özellikle siyahilere karşı ırkçılık sokaklarda şiddet olaylarına yol açıyor. Koronavirüs pandemisinin Çin'den yayılması nedeniyle Çinlilere karşı ırkçı girişimlerin yapılmaması yönünde çağrılar yapılırken, salgını "yendiğini" açıklayan Çin'de şimdi rejim eliyle yabancılara karşı ırkçılığın körüklenmesi tezat yaratıyor. Çin, "yendim" dediği ve Vuhan'da zafer ilan ettiği ama aslında yenemediği salgının devam etmesinden dolayı yabancılar düşmanlığıyla propaganda mı yapıyor? İşte Çin'deki ırkçılığın boyutlarını gün ışığına çıkaran dosyayı sizlerle paylaşıyoruz.

Kurultay

Çin, elinden gelse yabancıları Uygurlar gibi toplama kamplarına atacak!

Komünist Çin'in, küresel imajını düzeltmek için Vuhan'da zafer ilan ederek, uçuşları tekrar açması akabinde yeni vakalarla ilgili propagandasında yabancıları suçlamaya başlaması toplumda da karşılık bulmaya başladı. Çin, dünyaya kendi ülkesinden yayılan koronavirüse "Çin virüsü" denilmesinden ötürü bu ifadeyi ırkçı bulduğunu açıklamıştı. Diğer ülkelerde yaşayan Çin kökenli vatandaşlara karşı diğer insanların mesafeli yaklaşması da ırkçılık olarak nitelendiriliyordu. Çin ve Çinlilere karşı yabancı düşmanlığı yapıldığı ithamları Dünya Sağlık Örgütü tarafından dile getirilirken, Çin yönetimi gündeme getirdiği iddialarla kendi halkını yabancı düşmanlığına sevk etti.

 

ÇİN'İN KORONAVİRÜS PROPAGANDASI

Koronavirüs özelinde ırkçılık yine en ciddi şekilde Çin'de devlet eliyle yaygınlaşmış durumda. Weibo adlı sosyal medya platformunda, virüsün Ekim ayında Çin'de değil, İtalya'da başlamış olabileceğini iddiaları sistematik bir şekilde ortaya atılmaya başlandı. Bu iddialarla birlikte Çin dünya genelinde algı operasyonu ve kurtarıcı rolü propagandasının başlaması dikkat çekiyor.

Yine medyada Florida'daki Çinli bir kadının, mevcut tüm maskeleri satın aldığına, Amerikanlara satmayacağını belirterek hepsini Çin'e gönderdiğine ilişkin bir video yer aldı. Kadının videoda Amerikanlara tek bir maske bile bırakmadığını söylemişti.

ÇİN POLİSİ AFRİKALILARI TOPLUYOR

Çin'de evlerinden veya otellerinden atılan Afrikalı sayısının yükseldiği Afrika medyasında yer buldu. Çaresiz şekilde sokağa atılan Afrikalılar, sokaklarda da rahat rahat gezemiyor. Çin polisi tarafından gözetim altına alınan Afrikalılar, saatlerce sokakta bir arada öylece beklemek zorunda tutuluyor. Çinli vatandaşların yabancıları darp ettiği görüntüler ise her geçen gün artıyor.

 

DÜKKANLARA SOKULMUYORLAR, GEREKÇE: REJİM KARARI

Yabancı düşmanlığından en çok etkilenenler siyahiler, evlerde veya otellerde barındırılmıyorlar. Bunun elbette bir izahı yok ancak bununla da sınırlı değil. Uzak Doğuluya benzemeyen yabancılar, dükkanlara sokulmuyorlar ve telekomünikasyon, yemek gibi hizmetlerden de ya mahrum bırakılıyorlar ya da kendilerine kötü davranılıyor. New York Times'ın Şanghay muhabiri Paul Mozur, son zamanlarda yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

İki hafta önce Hefei'de sessizce bir restoranda yemek yerken yabancı çöp olarak adlandırıldım. Bu karikatürler zaten kötü duyguları alevlendirir. Yabancı düşmanlığı çirkin, isyankar ve çeşitli biçimlerde çevrimiçi gelişiyor. Hükumetin geri adım atma çabası yok.

Paul Mozur, NYT
 

 

SADECE SİYAHİLER DEĞİL, ÇİNLİYE BENZEMEYEN HERKES

Bir başka afişte ise Avrupalı karikatürize ediliyor. Çinli kadınlara, Avrupalı erkeklerin onların aldattığı ve onlara karşı dikkatli olmaları gerektiği anlatılıyor.

 

ÇİN'DE IRKÇILIK, GÜNLÜK BİR RUTİN

Çin'de ırkçılığın koronavirüs haricinde de rejim eliyle desteklenen ve toplumda genişçe yer bulan bir hastalık olduğu artık daha iyi biliniyor. Sosyal medyada Çin'de ırkçılığın ne kadar yaygın olduğuna dikkati çekmek için çeşitli örnekler paylaşıldı. Bu örneklerden birinde, Çin televizyonlarında yayınlanan bir reklamın akıl almaz ırkçı ögeler barındırıyor. Yayınlanan bir deterjan reklamında Çinli bir kadının siyahi bir erkeği zorla çamaşır makinesine atıp, sözde yıkama işlemi sonrasında Çinli bir erkek olarak makineden çıkıyor.

 
 

Sosyal medyada paylaşılan reklam viral haline geldi. Deterjan markasının Çinli Qiaobi olduğu ve reklamın 2016 yılında yayınlandığı öğrenildi. Şirketin reklama dair savunması ise "Eğer diğer herkes gibi sıradan bir reklam yayınlarsak, yeteri ilgiyi ürünlerimize çekemeyiz" şeklinde oldu. Çin propagandasının "Çin virüsü" tabirine karşı ırkçılık yakıştırması tüm dünyada yayılırken, Çin'in kendi ülkesinde ırkçı ögelere rahatlıkla izin verdiği her geçen gün ortaya çıkıyor.

TEST SONUÇLARI NEGATİF ÇIKTI, AFRİKALI OLDUKLARI İÇİN KARANTİNAYA ZORLANDI

Sosyal medyada Çin'deki ırkçılığa karşı duyarlılık amacıyla paylaşılan bir diğer videoda ise bir grup Çinli'nin, siyahi bir kişiye demir sopalarla saldırdığı görülüyor. Bir diğer videoda ise Guangzhou şehrinde bir grup Nijeryalıya yapılan koronavirüs testinin negatif çıkmasına rağmen, Çinli yetkililerin pasaportlara el koyup, Nijeryalıları karantina altına almaya çalıştığı görülüyor. Ancak Nijerya konsolosluk çalışanları pasaportları yetkililerden alarak vatandaşlarına teslim ediyor.

ÇİN KENDİ VATANDAŞLARINA DA IRKÇILIK UYGULUYOR

Çin Komünist Partisi'nin, halihazırda Tibetlilere, Uygurlara ve Moğollara karşı ülke içerisinde ırkçılık uyguladığı biliniyor. Öte yandan Çin yönetimi, Han Çinlilerinin üstünlüğünü savunarak Mandarin lehçesine sahip olmayan, Kantonca lehçesini konuşan Hong Kong gibi bölgelerde de Han Çinlilerinin ve Mandarin lehçesinin üstünlüğü propagandasını devam ettiriyor. Sosyal medyada yayınlanan video, büyük tepkilere yol açtı. Birçok kullanıcı Çin'in gerçek ırkçı yüzüne dair yorumlarda bulundu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar