Çin Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik zulmüne devam ediyor

Kızıl Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygur Türklerine karşı soykırım tadında bir yasayı dayatarak uygulamaya soktu. Çin bundan sonra baskıyla Türkleri sindirmek ve toptan imha etme planlarının önünü açtı. Sözde "Şincan Özerk Bölgesi Halk Kurultayı"nın 29 Temmuz 2016'de kabul ettiği " Terörle Mücadele yasası ve Uygulanmasına dair yöntemler" adı ile yeni bir yasayı kabul ettiği açıklandı.

Kurultay

Çin, Doğu Türkistan'a zulmü yasalaştırdı!

Kızıl Çin'de Uygurlara yönelik gerçekleştirilen baskıcı tutum ve uygulamalar bitmiyor. Bu baskıcı tutum ve uygulamalara bir yenisi de eklendi. Çin'de 29 ve 30 Temmuz tarihlerinde yer alan haberlerde, 29 Temmuz'da başkent Urumçi'de  Sözde " Uygur Bölgesi Halk Kurultayı" olağanüstü toplanarak ihtiyaca ve önemine binaen yeni "Tetörle Mücadele ve Uygulama Yöntemlerine Dair" yasa tasarısını oybirliği ile kabul ettiği bildirildi.

Ayrıca, adı açıklanmayan Sözde "Halk Vekili" yeni kabul edilen yasanın "Bölge'de yaşayan tüm Vatandaşların ortak talep ve arzusu olduğunu savunarak, "Terörle Mücadele ve Uygulanmasına Dair yeni Yöntemler" adındaki yasa, genel kurul tarafından oybirliği ile kabul edilmiştir. Bu durum ise bölgemizin ve ülkemizin istıkrar ve güvenliği için alınacak tedbirlerin en iyi ve uyumlu şekilde birleştirilmesini temin etmiş ve bu konulardaki hizmet ihtiyaçlarımızı tümden gidermiştir." iddiasını öne sürdü.

"Terörle Mücadele ve Uygulanmasına Dair yeni Yöntemler" yasası ne anlama geliyor?

Terörle mücadele dünyanın bir çok ülkesinde kabul edilmiş belli bir yasa çerçevesinde uygulanmakta ve toplumda belli bir etnik, dinin mensup kitlesinin hak ve özgürlükleri kısıtlanmadan gerçekleştiriliyor. Söz konusu yasada belirtildiği üzere "Terörle Mücadele" ifadesinden de anlaşılacağı üzere devlet yönetimine ve halka karşı yasal olmayan mücadele biçimini sergiler. Burada yasal olmayan mücadele biçimi silahlı ve sindirici bir tutum kastedilir. 

Dünya basınında yer alan haberlerde genel olarak sorulan soru şudur: "Doğu Türkistan'da bu yasayı gerektirecek ne bir girişim ne de bir oluşum var. Bu durumunda neden Türklerin yaşadığı bölgede bu yasa kabul edildi?". Söz konusu yasayla Çin, Doğu Türkistan'daki Türklere karşı uyguladığı ahlak ve hukuk dışı politikalarına meşruluk kazandırıyor. Bu yasanın kabul edilmesi Türklerin ata topraklarından asimile edilerek çıkarılacağı kaçınılmazdır.   

"Çin her zaman yaptığını  2016 yılında bir kez daha tekrarlıyor"

İşgalcı Çin'in bu yeni yasası ile ilgili görüşlerini açıklayan Amerika Uygur Derneği Başkanı ve Siyaset bilimci Dr. İlşat Hasan'nin değerlendirmesinde; "Çin her zaman yaptığını  2016 yılında bir kez daha tekrarlıyor. Uluslar arası toplum'da terör algısının güçlendiği ve hassas olduğu bir ortam'da bundan azami derecede istifade etmek ve 11 Eylül saldırılarında olduğu gibi Müslüman Uygur Türklerini bastırarak sindirmek ve toptan imha etmek istiyor. Geçen Ocak ayında Çin Merkezi Halk Kurultayı'nda yeni bir terör yasası ile bir "Terör Enstitüsü Kurulmasına dair yasalar  kabul edilmişti. Bu terörle mücadele yönetemleri yasası Sözde özrek bölge Halk Kurultayı tarafından bir kez daha gündeme getiriliyor. Çin, Müslüman Uygur Türklerinin itikat ve düşüncelerini  daha fikir etme safhasında "Aşırı dini radikalizm" kültürel adet ve göreneklerini ise " Mililetler ittifakını bozucu Milliyetçi  ve bölücü düşünce ve söylemler" olarak peşinen mahkum etmiş durumdadır. Çin, Uygur Türklerini dini ve etnik kimliklerini yasaklamak, onları bu şekilde kışkırtarak toptan imha etmek için onlara zorla "Terör Kalpağı" giydirmek istiyor." ifadelerine yer verdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar