Çin, Doğu Türkistan'da Türklere müdahale için özel ekip kurdu!

Kızıl Çin'in işgalindeki Doğu Türkistan Türkleri Kurban bayramını, Çin'in yeni şantaj ve tehditleri içinde geçirmeye çalışıyor. Doğu Türkistan'da sözde alınan yoğun güvenlik önlemleri, halkı rencide ettiği belirtildi. Ayrıca Uygur yetkilileri tarafından halk uyarılırken, Çin'in bu zulmüne karşı dikkatli olması çağrısı yapıldı.

Kurultay

Türklere müdahele için özel ekip kuruldu!

Çin'in Uygur asıllı Devlet memurlarını bayram süresince çalıştırdığı ve onlara fazla mesai yaptırıldığı belirtildi. Uygur asıllı Devlet memurları görev yaptıkları bölgedeki Mescit ve Merkezi Cami'lerde namaz kılan Müslümanlara nezaret etme ve bilgi toplam ve gerektiğinde müdahale etme ile  görevlendirildikleri açıklandı. Ayrıca,bu Memurların bir bölümünün çalıştıkları devlet dairelerinde Nöbekçi olarak  bırakıldıkları  de bildirildi.

Özgür Asya Radyosu muhabirlerinin telefonla ulaştıkları bazı bölge sakinleri Çin'in uygulamaları ile ilgili önemli bilgiler verdi.Radyo'ya konuşan Uygurların ifadeleri şöyle ;

Urumçi'de Bayram'da görevlendirilen bir Uygur : Hükümetin emri ile Kurban Bayramı namazında bir cami'de görevlendirildim.Vazifem,Bayram namazı kılan Camaatı izlemek, gözetmek ve hakkında bilgi toplamaktır. Ayrıca,gerektiğinde müdahale etme yetkim de vardır. Bayram namazından sonra Uygur Türklerinin geleneksel olarak yerine  getirdikleri kabir ziyaretlerini öğleden sonraya aldım. Namaz çıkışı toplu şekilde kabir ziyaretlerine izin verilmedi. Benim durumumda olan ve Urumçi'de görevli bütün devlet Memurları Bayram namazı için camilerde güvenlik ve istikrar Temini için  görevlendirilmiştir. Camilerde camaat çok  sıkı bir şekilde kontrol ve nezaret edilmektedir.

Gulca kenti'nde görevli bir Uygur Memur : Gulca dini işler idaresi Kurban Bayramının Çinlilerin geleneksel Karpuz bayramı ile birlikte kutlanacağını açıkladı. 09 Eylul Cuma günü, İmam Cuma hutbesinde bu durumu özellikle açıkladı ve 7 günlük çifte bayram tatilinde Camaatın çok dikkatlı olmalarını güvenlik ve istikrarın korunması ve halkın birlik  ve beraberliğine yönelik  olumsuz tutum, tavır ve eylemlerden uzak durmalarını, bu hususlara çok dikkat etmelerini de özellikle tembihledi.

Adını açıklamayan bir diğer Uygur : Hükümet Çinlilerin Karpuz Festivalı ile Müslüman Uygurların kurban bayramı kutlamaları için geçmiş yıllara göre daha sıkı ve ek güvenlik tedbirleri almış bulunuyor. Biz Uygurlar için öncelikli ve önemli mesele güvenli ve huzur içinde bir hayat sürmektir.  Olağanüstü ve sıkı güvenlik önlemleri altında yaşamaya artık,alıştık.Başkaca yapacak bir şeyimiz yok ve kalmadı zaten.

Bir diğer Devlet Memuru Uygur : Memurlar ile Öğrencilerin bayram namazı kılmalarının yasaklandığına dair özel bir resmi belge yoktur. Yalnız,devlet memurları ile öğrencilerin Cuma namazlarına gitmeleri yasaktır. Bu yasak, elbette ki Bayram namazlarını da kapsamaktadır.

Uzmanlar, İşgalcı Çin yönetiminin 21. yüzyılda Uygur Türklerine uyguladığı bu akıl almaz baskı, zulüm ve inanılmaz yasaklamaların Hitler Almanyası'nın Yahudilere yaptığı etnik temelli ve ayırımcı uygulamalarının kat kat geçtiğini belirtiyorlar. Ayrıca, antisemitizmin yasaklandığı gibi uluslararası toplumun harekete geçerek Çin'in bu faşist temelli uygulamalarını de Çin Semitizmi olarak kabul etmelerini ve bu insanlık dışı uygulamaları de yasaklamaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar