Çin, Doğu Türkistan'da 300 bin kişilik hapishaneler inşa ediyor

Kızıl Çin rejimi, Doğu Türkistan'da 300 bin kişilik dev hapishaneler inşa ediyor. Çin'in konuyla ilgili resmi açıklaması bulunmazken, ulusal basın inşa edilen hapishanelerin fotoğraflarını paylaştı. Daha önce Doğu Türkistan Uygur Türleri'ne yönelik 'çipli takip' uygulamasını başlatan Çin, yeni hpishanelerle Uygur Türklerini resmen yok edecek.

Kurultay

Doğu Türkistan'da 300 bin kişilik dev hapishaneler!

Çin yönetimi,işgali  altında tuttuğu Doğu Türkistan'da 300 bin kişi kapasiteli, dev bir hapishaneler komleksi inşa ettiği açıklandı.
Özgür Asya radyosunun verdiği habere göre inşaatının bitme aşamasına geldiği bildirilen dev hapishane kompleklerinin ÇKP genele sekreteri ve Çin'in son diktatörü Xi Jingping'in talimatı ile inşa edildiği bildirildi.

İnşa edilen bu hapishanelere çeşitli siyasi, bölücü suçlardan tutuklanan kimseler gönderilecek. Verilen bilgilerde bu suçların en önemli olanları, şöyle sıralandı:
1. Doğu Türkistan'ın Bağımsızlığı yanlısı Bölücü güçler
2. Tibet'in Bağımsızlığı yanlıları
3. Tayvan'ın Bağımsızlığını Savunan Bölücü Güçler
4. Hong Kong Bağımsızlık Yanlısı Bölücüler
5. Çin'de 'Renkli Devrim'yanlıları veya aktivistleri
6. Çin'in Toprak Bütünlüğe Kastedenler ve Üniter Çin topraklarını bölmeye teşebbüs edenler
7. ÇKP.nin sürekli iktidarda kalmasını istemeyen ve bu duruma muhalefet edenler

Gazete haberinde ayrıca, yukarıda belirtilen suçlardan hüküm giyenlere ilaveten, her türlü siyasi ve ideolojik suçlardan dolayı tutuklanarak cezaya çarptırılan siyasi hükümlülerin de bu hapishanelere kapatılacağı bildirdi.

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri hapsishanelerin inşatından rahatsız. Çin rejiminin son dönemde 10 binden fazla Doğu Türkistanlı Uygur Türkü'nü, çeşitli iftiralarla cezaya mahkum etmişti.

Daha önce Çin'in uyguladığı 'çipli takip' uygulamasına Uygur Türkleri isyan etmişti. Ayrıca Doğu Türkistan yetkililerinden aldığımız habere göre,"İnşa edilen yeni hapishanelerle, bir milletin resmen yok edilmeye başlandığı" ifade edildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar