Çin'den "Uygur" kimliğini yansıtan kitaplara ve yazarlarına yasak

Uygur Türklerinin kimlik ve kültürünü içeren kitapların Çin tarafından yasaklandığı ve bu kitapların yazarlarını da tutukladığı iddiası gündemde.

Kurultay

Çin'den, Uygur halkına hak ihlalleri sürüyor

Çin'in, Uygur Türklerinin kimlik ve kültürünü içeren kitapları yasakladığı ve bu kitapların yazarlarını tutukladığı iddia edildi. 

Associated Press ajansının haberine göre, Pekin yönetiminin, Uygur kimliğini ve kültürünü ön plana çıkaran eserlerin yazarlarını hedef aldığı , Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde son yıllarda kültürel yayınların yasaklandığı yönünde iddiaların arttığı, öne sürüldü. 

ÇİN'DEN "DEVLETE OLAN İNANCI YIKMA" YARGISI

2016 yılından bu yana "devlete olan inancı yıkmaya çalışmak" suçlamasıyla tutuklu bulunan 54 yaşındaki Uygur yazar Yalkul Rozi'nin kitapları başta olmak üzere birçok yayının Pekin yönetimince yasaklandığı, 400'den fazla akademisyen, yazar ve şairin gözaltına alındığı biliniyor.

Yaklaşık 15 yıldır Uygur klasik şiir ve kültürüyle ilgili kitaplar hazırlayan Yalkun Rozi, 2001 yılında Çin hükümeti tarafından Uygur kültürel yayınlarını derlemesi amacıyla oluşturulan bir komiteye başkanlık etmesi için görevlendirilmişti. 

ROZİ, "AYRILIKÇI DÜŞÜNCELER" GEREKÇESİYLE TUTUKLU

Son yıllarda ise bölgede arttığı öne sürülen sansür ve baskılar sonucu Rozi'ye ait eserler raflardan toplatıldı. Rozi, 2016'da kitaplarının "ayrılıkçı düşünceler içerdiği" gerekçesiyle tutuklandı. 

Uzmanlara, göre Rozi'nin kitaplarına karşı bu tavır, Pekin yönetiminin genç Uygurları kendi dil ve kültürlerinden koparmak için yapılan sistematik çabanın parçası.
Uygur yazarın durumunun Çin Dışişleri Bakanlığına sorulduğu ancak bakanlığın herhangi bir açıklmada bulunmadığı bildirildi. 

ÇİN'İN UYGURLARA YÖNELİK İHLALLER POLİTİKASI

Çin'de eğitim merkezi adı altında Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller dünya kamuoyu tarafından biliniyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar