Çin'den dönen Moğolistan Cumhurbaşkanı, ülkesinde karantinaya alındı

Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga'nın Çin'e yaptığı ziyaretin ardından "ihtiyati tedbir"le başkent Ulanbator'da karantina altına alındığı bildirildi.

Kurultay

Moğolistan Cumhurbaşkanı karantinaya alındı

Çin'in başkenti Pekin'de Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştükten sonra ülkesine dönen Battulga ve heyetindeki Dışişleri Bakanı Damdin Tsogtbaatar, Moğolistan'ın Pekin Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi D.Gankhuyag, Tümgeneral T. Badral ve diğer üst düzey yetkililer ihtiyati tedbir olarak 14 günlüğüne karantinaya alındı.

SALGINDAN SONRA İLK RESMİ ZİYARET

Xi, Battulga ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Çin hükumeti ve halkının tüm gücüyle koronavirüs ile mücadele ettiğini, Moğolistan'ın gösterdiği desteğin kendileri için değerli olduğunu bildirmişti. Salgından bu yana Çin'i ziyaret eden ilk yabancı lider olan Battulga'yı selamladığını açıklayan Şi, Moğolistan Cumhurbaşkanı'nın yaşanan kayıplar nedeniyle taziyelerini belirtmek ve Çin'e destek olmak için yaptığı özel ziyaretin, Pekin ile Ulanbator arasındaki bağlara gösterdiği yüksek ilgi ve iki halk arasındaki derin dostluğu tam somutlaştırdığını söylemişti.

BATTULGA, ÇİN'İN ZOR ZAMANLARINDA YANINDA OLMAK İSTEDİĞİNİ BELİRTTİ

Battulga ise Çin ile Moğolistan'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu vurgulayarak, Moğolistan halkının Çin halkının yaşadıklarıyla yakından ilgilendiğini ve zor zamanlarda onların yanında olmak istediğini belirtmişti. Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 83 bini geçti. koronavirüs salgınında toplam 2 bin 856 kişi yaşamını yitirdi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar