Çin Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan 2 Uygur'un ailesinin hapiste olduğu itiraf etti

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'ye iltica eden Ömer Hamdullah ve Cevlan Şirmemet adlı iki Uygur'un ailelerinin hapsedildiğini açıkladı.

Kurultay

Türkiye'de yaşayan 2 Uygur'un ailesi Çin'de hapiste!

Ömer Hamdullah ve Cevlan Şirmemet basın kaynaklarına büyükelçilikten Şubat ayı başında ailelerinin hapse atıldığı şeklinde bilgilendirme mesajı aldıklarını belirtti. İki Uygur daha önce yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kalması nedeniyle bu bilgilendirmeyi şaşırtıcı bulduklarını belirttiler.

Çinli yetkililer, ailelerin hapse atılmasının sebebini "ayrılıkçı faaliyetler" olarak nitelendirdi. Ömer Hamdullah, kardeşleri Rozi ve Muhammed hakkında video paylaştıktan sonra büyükelçiliğin kendisi ile irtibata geçtiğini belirtti. Büyükelçilik çalışanlarından biri Hamdullah'ın iki kardeşinin de hapiste olduğunu açıkladı. Hamdullah ayrıca direk Çin Büyükelçiliğinden gelen bir aramada bu bilginin doğrulandığını belirtti.

TELEFON GÖRÜŞMESİNİ BASIN İLE PAYLAŞTI

Şirmemet ise babasının ve küçük kardeşinin toplama kamplarında bulunduğunu öğrendiğini ifade etti. Şirmemet ayrıca elçilik yetkilisinin kendisine annesinin teröristlere yardım etmek suçuyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söylediğini aktardı. Şirmemet bir telefon görüşmesi paylaşarak bu açıklamaların kendisine nasıl ulaştığını basına bildirdi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar