Bizim Ak Troller, Çin'in '50 Sent Partisi' sosyal medyada yılda 488 milyon gönderi yayınlıyor

Türkiye'de AKP'nin sosyal medyadaki trollerinin bir üst aşaması Çin'de! Nüfus olarak kalabalık olmaları elbette sayılarının da mesajlarının da çok olmasının birinci sebbei. Düşünün ki, bir işaretle 500 milyon mesaj atılıyor... Ve atılan her mesaj 50 cent!

Kurultay

Bizde Ak Troller, Çin'de '50 Sent Partisi'

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilk kez Çin'in çevrimiçi propaganda mekanizmasını inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Siyaset bilimciler, Çin hükümeti tarafından oluşturulan bir ekip tarafından sosyal medyada yılda 448 milyon gönderi yayınlandığını tespit etti. Bu sayı, Twitter'da bir gün içerisinde paylaşılan ortalama gönderi sayısına denk. 

Bu Türkiye'de AKP'ye adeta parmak ısırtacak bir rakam. Sosyal Medyada AK Troll varlığı biliniyor. Özel ofislerde maaşlı çalışan bu AK Troller, Çin'den mi esinlenilmiş pek bilinmez ama söz konusu araştırmaya göre ekibin görevi insanların dikkatinin kötü haberler üzerinde yoğunlaşmasını engellemek ve hassas politik tartışmalar sırasında hukûmeti överek gündem değiştirmek gibi görevleri ülkemizde pek de şaşırtıcı değil.

Gönderi başına 50 Çin senti

Çin hükümetinin sosyal medyadaki bir gönderi başına 50 Çin senti ödediği ileri sürülen ekip, bu yüzden 50 Sent Partisi olarak biliniyor.

Ekip üyeleri, sosyal medyada hükümete yönelik eleştiriler karşısında diğer kullanıcılarla tartışmalara girmekten kaçınıyor. Diğer ülkelerin hükümetleriyle ilgili paylaşım yapmıyorlar. Asıl amaçları, ülkedeki uygulamalarla ilgili tepki yorumlarının yoğunlaştığı dönemlerde pozitif mesajlar yaymak, rejime ait sembolleri ön plana çıkarmak ya da Komünist Parti'nin geçmiş dönemlerdeki uygulamalarını övmek yollarıyla insanların dikkatini dağıtmak ve onları bu tartışmalardan uzaklaştırmaya çalışmak. 

Sıradan vatandaşlar gibi davranıyorlar

Ekip üyeleri sosyal medyada sıradan vatandaşlar gibi davranıyorlar. Fakat araştırmacıların bulguları, yayınlanan sosyal medya gönderilerinin büyük bir çoğunluğunun devlet dairelerinde çalışan kişiler tarafından yazıldığını gösteriyor. Ekip üyelerinin paylaştıkları gönderiler karşılığında herhangi bir ücret aldıklarını kanıtlayan herhangi bir sonuca ulaşamadıklarını söyleyen araştırmacılar, bu işin devlet dairelerinde çalışan kişilerin iş sorumluluklarına eklendiğini düşünüyor.

Pozitif mesajların yarısı hükümet sitelerinde

Araştırmaya göre yıl içinde gönderilen olumlu mesajların yarısı hükümete ait web sitelerinde yayınlanıyor. Kalanı ise ülkede bir yılda paylaşılan toplam 80 milyar gönderinin aralarına serpiştiriliyor. Bu da Çin'den paylaşılan her 178 sosyal medya iletisinin birinin hükümet tarafından üretildiğini ortaya koyuyor. 

Araştırmacılar, Çin hükümeti adına çalışan birçok sosyal medya kullanıcısının isimleri, adresleri ve fotoğraflarına ulaşmasına rağmen bu bilgileri yayınlamama kararı aldı.

Kontrol ediliyorlar

Bloomberg'e konuşan araştırmanın yöneticisi  akademisyen Gary King, gönderilerin zamanlamasının ekip üyelerinin kontrol edildiği sonucunu ortaya koyduğunu söyledi. King, "Genellikle 50 Sent Partisi üyeleri, toplumsal tepkilerin ve eleştirilerin yoğunlaştığı dönemlerde faaliyete geçiyor ve toplumun dikkatini dağıtmaya çalışıyor." dedi. 

King'e göre Çin hükümeti, herhangi bir askeri saldırıyı değil 'modern hayatı' kendisi için tehlike olarak görüyor: 

"Çin'deki rejim için yabancı düşmanlardan gelebilecek herhangi bir askeri saldırı değil, daha çok modern hayatın insanları etkilemesi ana tehdit. Bu yüzden herhangi bir tartışmaya girmeden, gündemi değiştirerek o tartışmanın sona ermesini sağlamak genellikle çok daha iyi bir yöntem."

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar