Çin, 570 bin Uygur Türkünü pamuk tarlalarında 'modern köle' olarak çalıştırdı

Merkezi Washington'da yer alan Küresel Politika Merkezi (Center for Global Policy), yayınladığı raporda Çin'in, 570 binden fazla Uygur Türkünü Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığını ve insanlık dışı muameleye maruz bıraktığını ifade etti. Merkez, Uygurlara uygulanan bu muameleyi ''modern kölelik'' olarak nitelendirdi.

Kurultay

570 bin Uygur Türkü ‘'modern köle'' olarak çalıştırılıyor

Çin'in Sincan bölgesindeki en az 570 bin Uygur Türkünü pamuk tarlalarında "modern köle" olarak zorla çalıştırdığı bildirildi. Küresel Politika Merkezi (Center for Global Policy) tarafından yapılan araştırmada, 2018 yılından bu yana Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yer alan 3 ayrı alanda, Uygurların zorla çalıştırıldığı vurgulandı. 


Ayrıca Uygur Türklerinin pamuk tarlalarına sabahın çok erken saatlerinde zorla nakledildiği ve çalışma alanında polis gözetiminde bulundukları ifade edildi. 


Öte yandan Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı yetkilisi Dr. Adrian Zenz, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Ulaştığımız muhtemel sonuçlar, tarihi boyutta olma niteliği taşıyor... İlk kez Uygurların imalat sektöründe, hazır-giyim üretiminde zorla çalıştırılmalarının yanı sıra, doğrudan pamuk toplamaya zorlandıklarına ilişkin kanıtlar var ve bu, bir dönüm noktası olabilir" dedi.


Zenz sözlerini, "Etik kaynak kullanımını önemseyen herkesin, Çin'in pamuk üretiminin yüzde 85'inin, dünya pamuk üretiminin de yüzde 20'sinin karşılandığı Sincan'daki duruma bakıp, 'buna artık devam edemeyiz' demesi gerekiyor" diye sürdürdü.


Çin'de bir milyondan fazla Uygur Türkünün toplama kamplarında tutulduğu biliniyor. Buna ek olarak, Uygur Türklerinin tekstil fabrikalarında çalışmaya zorlandığına dair iddiaları destekleyen çok sayıda kanıt gün yüzüne çıkıyor. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar