CHP'li Engin Özkoç, 12 saat aralıksız 4+4+4 Eğitim modeli aleyhine konuşacak

4+4+4 yeni eğitim modeli teklifiyle ilgili "Türkiye tartışsın sonra yeniden getirin, yoksa söz sırası bana geldiğinde 12 saat konuşacağım" diyen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç konuşma eylemine başladı. Teklifle ilgili konuşmak için başvuran milletvekili sayısı 51'e yükseldi.

Kurultay

4+4+4 Eğitim modeline konuşarak protesto

Milli Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkartan ve kesintisiz eğitime son veren 4+4+4 eğitim modeli görüşmeleri devam ediyor.

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, getirilen teklifle eğitim yaşının bir yaş aşağı çekilmesini eleştirdi. 60 ayı doldurmuş bir çocuğun 10 yaşında ilköğretimi bitirerek liseye gittiğinde 17 yaşındaki çocuklarla eğitim göreceğine dikkat çeken Gürkan, "Bu duruma gerçekten olumlu bakılıyorsa teklife 'evet' diyeceğim" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye'deki mevzuata göre çocukların 6 yaşında, fiili olarak ise 7 yaşında okula başladığını belirterek, "Bu düzenleme ile dünyadaki 6 yaş uygulaması ile paralel hale getiriyoruz. Kanunlar arasındaki çelişkiyi gideriyoruz. Hukuki durumu fiili durumla eşleştirmiş olacağız. Çocuklarımıza hayatlarında bir yıl kazandıracağız" dedi.

CHP'Lİ ÖZKOÇ 12 SAAT KONUŞACAK

Komisyon verilen bir saat aranın ardından yeniden toplandı. Komisyon toplantısının başında "Türkiye tartışsın sonra yeniden getirin, yoksa söz sırası bana geldiğinde 12 saat konuşacağım" diyen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, söz sırası kendisine geldiğinde 12 saat konuşacağını söyledi. Eğitimle ilgili çeşitli sivil toplum örgütlerinin raporlarını okumaya başlayan Özkoç konuşması sırasında bir ara komisyon başkanı Nabi Avcı'ya dönerek, "Beni konuşturmamak için mi limon yiyorsunuz" dedi. Özkoç'un bu sözleri gülüşmelere yol açtı. 12 saatlik konuşma eylemine 15:15'te başlayan Özkoç, "Ne zaman haklısınız derslerse o zaman keseceğim" dedi. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar