Çeşitli ülkelerdeki Uygur sivil toplum kuruluşları, Dünya Uygur Kongresi çatısı altında birleşti

Uygur diasporası çeşitli ülkelerde bulunan çok sayıda kuruluşunu Dünya Uygur Kongresi çatısı altında toplama kararı aldı. Karar, Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı Dolkun İsa tarafından memnuniyet ile karşılandı ve İsmail Gaspıralı’nın birlik mesajına atıfta bulundu.

Kurultay

Çeşitli ülkelerdeki Uygur sivil toplum kuruluşları, Dünya Uygur Kongresi çatısı altında birleşti

Diaspora kuruluşlarının DUK çatışında birleşmesi hakkında Türkiye'deki Doğu Türkistan kuruluşları da açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "Hariçte Doğu Türkistan davası yürüten teşkilatlar, Dünya Uygur Kongresi altında, dosta düşmana birlik ve demokrasi mesajı vermesinden mutlu olduk. Türkiye'de birlikte hareket protokolü imzaladığımız teşkilatlarımızla dış dünyada DUK ve onun Türkiye sevdalısı başkanı Dolkun İsa beyi destekliyor, çalışmalarının yanında olduğumuzu bu vesile ile kamuoyu ile paylaşıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

DUK BAŞKANI DOLKUN İSA'DAN "İSMAİL GASPIRALI" MESAJI

DUK Başkanı Dolkun İsa bu paylaşıma dair sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Kırım Tatar halkının büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı'nın "dilde, işte, fikirde birlik" şiarını hatırlattı. Dolkun İsa, "Allah birliğimizi daima eylesin! Sadece lafta değil; dilde, fikirde ve işte birlik olmalıyız." dedi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar