Cenevre'de Doğu Türkistan ve Tibet vatandaşları Çin'i protesto etti

Uygur Türkleri ile Tibetliler, işgalci Çin Halk Cumhuriyeti'ni İsviçre'nin Cenevre kentinde protesto etti. Birleşmiş Milletler binası önünde gerçekleşen protestoya "Uygurların Anası" Rabia Kadir de katıldı.

Kurultay

Uygurlar ve Tibetliler'den ortak Çin protestosu

Doğu Türkistan Türkleri'nin Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı teşkilatı ile Tibet Halkının diasporadaki Uluslararası Tibet Hareketi ortakalaşa düzenlediği "İşgalcı Çin'i Protesto yürüyüşü ve Mitingi " İsviçre'nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler Ofisi'nin önünde gerçekleştirildi.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının önderliğinde Cenevre'ye akın ettiler. İsviçre Türk Federasyonu, başta Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren Türk Federasyonları ve Sivil Toplum Kuruluşları, ilanlar ve bildiriler yayınlayarak, Türklerin de bu etkinliğe katılıp, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine destek vermelerini talep ettiler. 16 Eylül Cuma günü saat 11:00'da toplanan ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Cenevre'ye gelen Uygur Türkleri ve Tibetliler ülkelerini işgal eden ve baskı, zulüm assimilasyon ile soykırım uygulayan Çin Halk Cumhuriyeti'ni,  İsviçre'nin başkenti Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisi (BM) önünde protesto ettiler.

Cenevre Gölü kıyısındaki bir otelin önünde toplanan eylemciler daha sonra BM Cenevre Ofisi'ne doğru yürüyüşe geçti. Uygur Türkleri'nin ve Tibet Budistleri'nin temsilcileri, BM Ofisi'nin önünde, sivillere yönelik silahlı şiddete karşı olmayı sembolize eden "kırık sandalye" etrafında kurulan platformun üzerinden toplanan kalabalığa hitap ettiler. Mitingde konuşan Dünya Uygur Kongresi genel Başkanı Rabia Kadir, "Çin'in Doğu Türkistan'ı işgal ettiği 67 yıldan beri Müslüman Uygur Türkleri'ne karşı günden güne şiddetini arttıran bir şekilde baskı, zulüm, katliam, etnik ayrımcılık, dini ve ırki soykırım uyguluyor. Çin'in bu insanlık dışı uygulamalarının BM'nin insan hakları sözleşmesi ile uluslararası yasalara tamamen  aykırıdır. Uygur Türkleri tarihin en eski Milletlerinden biridir. Onlar Türk-İslam ve dünya medeniyetine çok büyük katkılar yapmışlardır. İşgalci Çin, Doğu Türkistan Türkleri'ni yer yüzünden silip yok etmeye çalışırken, aynı zamanda köklü bir kültür ve medeniyeti de yok ediyor." açıklamalarında bulundu.

Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa, "Çin'in Doğu Türkistan ve Tibet'te uyguladığı dini baskılara karşı bütün dünyaya seslerini duyurmak için toplandıklarını ve halen Cenevre'de, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 33. Oturumu'nun devam ettiğini hatırlatarak, BM'nin  Doğu Türkistan ve Tibet halklarının seslerine kulak vermesi ve insan hak ve özgürlüklerinin garantiye alınması için Çin'e baskı yapılmalı" çağrısında bulundu.

Çin'de Müslüman ve Budistlerin aynı kaderi paylaştığı görüşünü dile getiren İsa, "Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, Lihtenştayn ve İsviçre'deki Uygur Türkleri ve Tibetliler'in yanı sıra, bazı insan hakları kuruluşlarına mensup üyelerin de söz konusu protesto gösterisine katıldığını" kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, çok sayıda Türkiye vatandaşı, Uygur Türkleri ve Tibetlilere destek vermek için Cenevre'ye geldigi öğrenildi.

Göstericiler, yapılan konuşmaların ardından, ellerindeki Doğu Türkistan ve Tibet bayraklarıyla birlikte, alandan olaysız şekilde ayrıldılar.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar