Çellonun İdealist Genci Arya Nur Güneş Avrupa'dan ödüllerle döndü

İzmir'de 5 yıldır çello (viyolonsel) çalan 15 yaşındaki Arya Nur Güneş, Avusturya ve Ukrayna'da kendi kategorisinde katıldığı uluslararası yarışmalardan birincilik elde ederek ailesinin ve Türkiye'nin gururu oldu.

Kurultay

İdealist Çellist Üçüncü Kez Birinci

İzmirli Arya Nur Güneş(15) eğitimini aldığı çelloda deneyim kazanmak için girdiği uluslararası yarışmalardan üçüncü kez birincilik alarak "dünya çapında solist" olma hayaline bir başarı daha ekledi.


Arya Nur'un küçük yaşlardaki müziğe olan ilgisi ve yeteneği dolayısıyla ailesi konservatuvara göndermeye karar verdi. Arya sınavlarda başarılı olup Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokuluna kabul edildi.

 

590 Müzisyen Arasında


Kısa sürede başarısıyla hocalarının dikkatini çeken Güneş, katıldığı "Kaunas Sonorum 2017 Genç Müzisyenler Uluslararası Müzik Yarışması"nda 18 ülkeden yaşları 10 ile 23 arasında değişen 590 müzisyen arasında jüri özel mansiyon ödülüne layık görüldü.

 

2019'da 3. Kez Birinci


Güneş, 2018'de katıldığı II. LUTHIERS CLAR Uluslararası Viyolonsel Yarışması'nda kendi yaş kategorisinde birinci oldu.

Bu yıl Ukrayna'da düzenlenen "II. Uluslararası Genç Kemancı, Çellist ve Viola Sanatçıları Yarışması" ve Avusturya'da düzenlenen "Grand Prize Virtuoso Salzburg Uluslararası Müzik Yarışması"nda kendi kategorisinde de birinci olmayı başardı.

 

Madrid'de Çello Eğitimi Alıyor


Arya Nur eğitimine bir yıldır Madrid'de devam ediyor.Çellonun hayatının bir parçası olduğunu dile getiren Güneş, şunları kaydetti:
"Hiç bu kadar sevdiğim bir şey bulmamıştım. Hayatım boyunca müzikle haşır neşir oldum ama çelloyu da bulduktan sonra hayatım tamamlandı diyebilirim. Eksik bir parça varmış o da çelloymuş, çellosuz yaşamı düşünemiyorum. Önüme bakarak devam edeceğim. Emeğimin karşılığını aldığım zaman çok mutlu hissediyorum. Dünya çapında bir solist olmak istiyorum. Çok büyük bir hayal yapması da kolay olmayacak ama çok çalışırsam ve inanırsam her büyük sanatçı benim gibi bir öğrenciyse ve bunu yaptıysa benim ne eksiğim var, ben de yapabilirim aynısını. Ben de bunun için çalışıyorum."
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar