Çavuşoğlu: ''Rusya ile ilişkilerimiz, batı ile ilişkilerimize alternatif değil''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya'nın başkenti Tallinn'de mevkidaşı Urmas Reinsalu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Kurultay

''Rusya'dan savaş uçağı alınacak mı?''

Çavuşoğlu,bir gazetecinin Türkiye'nin Rusya'dan savaş uçağı alıp almayacağına yönelik sorusunu "Biz F-35 savaş uçaklarını almak istiyoruz ve bunun için 1,4 milyar dolar ödedik. Sonuçta savaş uçaklarına ihtiyacımız var. F-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız ama bunu tercih etmeyiz" şeklinde yanıtladı.

"BU ACİL BİR İHTİYAÇTI, S-400'LERİ ALMAK ZORUNDAYDIK"

Çavuşoğlu, Rusya'nın bölgede bir "gerçeklik" olduğunu kaydederek, Rusya ile Türkiye'nin iyi ekonomik ilişkilerinin olduğunu belirtti.

Türkiye'nin ABD'den hava savunma sistemleri almaya çalıştığını ancak alamadığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Bu acil bir ihtiyaçtı ve S-400'leri almak zorunda kaldık. Biz F-35 programının ortağıyız. Bugünlerde ABD bazı sorunlar çıkarıyor ama biz hala 9 ortaklı bu programın bir parçasıyız. Türkiye F-35'lerin bazı parçalarını üretiyor. Biz F-35 savaş uçaklarını almak istiyoruz ve bunun için 1,4 milyar dolar ödedik. Sonuçta savaş uçaklarına ihtiyacımız var. F-35'leri alamazsak yeni alternatifler ararız ama bunu tercih etmeyiz." ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA, ESTONYA GİBİ ÜLKELERLE DE İYİYİZ"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin sadece Rusya ile değil, Ukrayna ve Estonya gibi ülkelerle de çok iyi ilişkileri bulunduğunu söyledi.

"RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ, BATI İLE İLİŞKİLERİMİZE ALTERNATİF DEĞİL'

Çavuşoğlu, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadıklarını, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunduklarını vurguladı. Bazı batılı ülkelerin zaman zaman bunu unuttuğunu ifade etti.

"Söylemeye çalıştığım şey şu; Rusya ile ilişkilerimiz Ukrayna ile ilişkilerimize bir alternatif değildir. Rusya veya herhangi bir ülke ile ilişkilerimiz, NATO üyeliğimize de NATO içindeki dayanışmamıza da AB veya genel olarak Batı ile ilişkilerimize de alternatif değildir." diye konuştu.

NATO'YA BAĞLILIK DEVAM

Estonya ile görüşmelerde her iki ülkenin de NATO'ya bağlılığını tekrarladığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'nun faaliyetlerine destek vermeye devam edeceğini de ekledi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar