Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bakü'ye "Karabağ'da ortak yaşam alanı" için mi gitti?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere, Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'ye geldi. Gerçekleştirilen bu ziyaret için müthiş bir iddia ortaya atıldı. Dağlık Karabağ'da gerilimin artması ve Türkiye'nin bölgedeki sorunun çözümüne yönelik "ortak yaşam" alanının oluşturulacağı ifade edildi.

Kurultay

Çavuşoğlu'nun Bakü'ye gidiş sebebi acaba...

Cavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşecek. Görüşmelerde ikili ilişkiler, Dağlık Karabağ sorunu da dahil olmak üzere, bölgesel ve uluslararası konular ele alınacağı bildirildi.

Dağlık karabağda son dönemde gerilimin artması özellikle 2-5 Nisan tarihleri arasında yaşanan çatışmaların yeniden gözden geçirilmesi için Çavuşoğlu hükümetin çalışmalarını başlattığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uçak krizinden sonra Rusya'dan özür dilemesi Türkiye'nin Suriye, Irak ve Dağlık Karabağ sorunlarını yeniden ve daha farklı biçimde ele almasını gündeme getirdi.

Sorunların yeniden ve farklı biçimde ele alınmasından kast Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeniler ve Azerbyacan Türkleri'nin bir rada yaşamaları için "ortak yaşam alanının" oluşturulması yönünde bilgilere yer verildi.

Söz konusu iddalarda, bölgede oluşturulacak "ortak yaşam alanının" nasıl? ve ne zaman? olacağıyla ilgili bilgi verilmezken Rusya ve Türkiye'nin bu doğrultuda anlaştığı dillendiriliyor

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar