Çavuşoğlu, ABD ve Rusya mutabakatının gereklerini yerine getirmedi dedi!

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2020 bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Kurultay

Çavuşoğlu, ABD ve Rusya mutabakatının gereklerini yerine getirmedi dedi!

Çavuşoğlu, dünyadaki çatışmaların yüzde 60'ının Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada meydana geldiğini belirterek, bu denli zor bir coğrafyada dış politika yürütüldüğünün altını çizdi. Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye'nin geçtiği zorlu sürecin ardından Avrupa Birliği (AB) ile reformcu ilişkilerine geri dönüldüğünü ve bu konuda üzerine düşeni yaptığı konusuna dikkat çekerek, "Her şeyin sorumlusu olarak Türkiye'yi görmek, Türkiye'ye ve bize haksızlıktır." diye konuştu.

"MUTABAKATIN GEREĞİNİ TAMAMEN YAPMADILAR"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin imzalanan mutabakatlar konusunda iyi çalıştığını belirtti. Ayrıca, imzalanan anlaşmaların metinlerini Türkiye'nin hazırladığının altını çizen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim hazırladığımız metinler üzerinden müzakere yapılarak mutabakatsağlandı ya da ortak açıklama yapıldı. Arkadaşlarımız da gerçekten çok iyi bir şekilde çalıştılar. Sonuçta burada biz iki ülkeyle de 5 gün içinde mutabakata vardık. Burada şu anda bu mutabakatın gereğini yaptılar mı tamamen? Hayır yapmadılar, yapılması lazım. Biz mutabakat gereği üzerimize düşeni yaptık ama tacizler olduğu zaman da gereğini yaptık ama buradan bir netice alamazsak tıpkı Amerikaile denedikten sonra harekatı başlattığımız gibi yine gereğini yapacağız. Bunun başka çaresi yok. Yanı başımızdaki terör tehdidini bizim mutlaka temizlememiz lazım.

"HEM KKTC'NİN HEM DE TÜRKİYE'NİN HAKLARINI SAVUNUYORUZ"

Doğu Akdeniz meselesine ilişkin Türkiye'nin artık sahada olduğunu ve elindeki kazanımları bu sayede elde ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, hem KKTC'ninhem de Türkiye'nin haklarını savunduklarını söyledi. Çavuşoğlu, "Bir şey kesin ki yetki alanlarının belirlenmesi konusunda, Doğu Akdeniz etrafındaki ülkelerin hepsi olmadan atılan hiçbir adım geçerli değildir. Şu anda bizim için geçerli olan BM'ye de kaydettirdiğimiz kıta sahanlığıdır." dedi

"ERMENİSTAN KOMİSYON KURULMASI KONUSUNDA KENDİNE GÜVENMİYOR"

Konuşmasında, Ermeni meselesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin arşivlerinin açık olduğunu ve herkesin gelip inceleyebileceğini ifade etti. Çavuşoğlu, Ermenistan'a ortak komisyon kurulması çağrısında bulunduklarını hatırlatarak, "Ermenistan bu konuda kendisine güvenmiyor. Neden hayır diyor? Madem bu kadar iddia içerisindesiniz. O zaman gelin, yapalım, oturalım konuşalım. Nerede olursa olsun farketmez. Amerika, Türkiye ya da Ermenistan'da kuralım, farketmez." değerlendirmesinde bulundu.

"26 BİNİ AŞKIN AHISKA TÜRKÜNE İKAMET İZNİ VERİLDİ"

Çavuşoğlu, Ahıska Türklerine ilişkin bir soruya cevaben, Türkiye'nin bugüne kadar 26 bini aşkın Ahıska Türkü'ne ikamet izni verdiğini belirterek, "Daha önce çıkmış bir yasayla 31 bin kişiye vatandaşlık veriyoruz. Bunun 17 binden fazlası şu ana kadar vatandaşlığını aldı." dedi. Bakan Çavuşoğlu, Ahıska Türkleri'yle ilgili her meselenin takipçisi olduğunu da vurguladı.

"UYGUR TÜRKLERİ İLE İLGİLİ HER PLATFORMDA GEREĞİNİ YAPIYORUZ"

Uygur Türkleri ile ilgili Türkiye'nin her platformda gereğini yaptığını dile getiren Çavuşoğlu, "Bazı ülkeler var göz yumuyorlar. Ama biz öyle bir ülke olamayız. Bir mağduriyet varsa bunun arkasında, peşinde olmamız lazım. Bu konuyu hem uluslararası platformda canlı tutuyoruz hem de Çin ile ikili düzeyde götürüyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun insan hakları konularını ele alan 3. Komitesi'ndeki ülkelerin bu konuyu kullanarak Çin'i köşeye sıkıştırmaya çalıştığını bildirdi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar